NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar

Tudományos Diákkör

ÁLLAMTUDOMÁNYI ÉS NEMZETKÖZI

TANULMÁNYOK KAR

Európai Köz- és Magánjogi Tanszék és az Európai Jogi TDK 2023. őszi félév konferenciái

 

30 éves a belső piac - A konferencia időpontja: 2023. november 7.; Helyszín: Nemzeti Közszolgálati Egyetem Ludovika Főépület Díszterem

Deli Gergely, NKE rektor, Varga Réka, NKE ÁNTK dékán, valamint Simonné Gombos Katalin, tanszékvezető egyetemi tanár köszöntő beszédeiket követően a konferencia hazai és nemzetközi vendégei számba vették a 30 éves belső piac elért eredményeit és a jelenlegi kihívásokkal teli világban előre is tekintve a további fejlődés lehetséges irányairól értekeztek.

 

A fogyasztóvédelem aktuális kihívásai A konferencia időpontja: 2023. november 15.; Helyszín: Oktatási Központ/5. emelet-510 - Dékáni tárgyaló

Az előadók bemutatták az NMHH-val együttműködve folytatott fogyasztóvédelem szempontú aktuális kutatásaikat, és közös eszmecserébe bocsátkoztak a rendezvény szakmai és hallgatói vendégeivel.

 

Őszi Könyvszüret A konferencia időpontja: 2023. november 23.; Helyszín: Ludovika Szárnyépület John Lukacs társalgó

A tanszék hagyományos rendezvénye minden őszi félévben ismerteti az elmúlt évben megjelent olyan tudományos műveket, amelyek a tanszék gondozásában, vagy a tanszék munkatársai egyéb részvételével keletkeztek. Idén termékeny évre tekinthettünk vissza, hiszen számos hazai és külföldi megjelenésű jogtudományi publikációt tekinthettünk át.

A fenti rendezvényeken, illetve azok szervezésében való részvételt mindenkinek köszönjük és varjuk a következő év eseményeit!

 

 

2023.12.14.

Dr. Szirbik Miklós TDK vezető oktató és Bernáth Sára TDK titkár

 

_______________________

 

 

2023. 09. 27.: Magyar és kínai gazdasági, kereskedelmi kapcsolatok és befektetések az uniós jog szempontjából

Az Európai Jogi TDK és az East China University for Political Science and Law Európai és nemzetközi jogi iskolájának közös rendezvénye

Az East China University for Political Science and Law Európai és nemzetközi jogi iskolájának oktatója Dr. Zhang Jiao, valamint az NKE Európai jogi TDK vezető oktatója, Dr. Szirbik Miklós tartottak angol nyelvű előadást a befektetésvédelemre és a kereskedelmi megállapodásokra vonatkozó legújabb fejleményekről Kína és az Európai Unió viszonyrendszerében. Az eseményen résztvevő kínai és magyar hallgatók kapcsolatba léphettek egymással, valamint a két intézmény oktatóival, ezáltal is elmélyítendő a nemzetközi kapcsolatokra vonatkozó tudásukat, kutatási lehetőségeiket, kapcsolatrendszerüket.

Köszönjük minden kedves résztvevőnek, reméljük, hogy az esemény sok új ismerettel gazdagított mindnyájyunkat.

 

 

2023.10.01.

Dr. Szirbik Miklós TDK vezető oktató és Bernáth Sára TDK titkár

 

_______________________

 

Beszámoló az Európai Köz- és Magánjogi Tanszék Európai Jogi TDK intézménylátogatásáról az Európa Ponton

 

Az Európai Jogi TDK idén is ellátogatott az Európai Parlament Magyarországi Kapcsolattartó irodájába. A résztvevő hallgatók megismerhették az Európapont munkáját, valamint az itt kínált programokat, köztük olyan előadásokat, melyek lehetőséget nyújtanak készségek fejlesztésére és ismereteik bővítésére (https://www.europarl.europa.eu/hungary/hu/foodal.html). Az ezt követő beszélgetés azt a kérdést vizsgálta, hogy, mint jelent számunkra ma az Európai Unió. Majd új kiegészítő információkat szerezhettek a hallgatók az EU-ról, miközben felfrissítették az eddig szerzett tudásukat is. A beszélgetés során továbbá betekintést nyerhettek a hallgatók az Európai Szolidaritási Testület által kínált önkéntes programba, amely esélyt nyújt új helyek és emberek megismerésére az európai közösség fejlesztése közben. (További információk: https://youth.europa.eu/solidarity/young-people/volunteering_hu). Az előadás végén sor került egy Kahoot-kvízre is, amelyben a résztvevők tesztelhették a látogatás során szerzett tudásukat.

Az Európai Köz- és Magánjogi Tanszék Európai Jogi TDK nevében köszönjük a lehetőséget a látogatásra.

 

Budapest, 2023. 04. 26.

Szirbik Miklós TDK Vezető Oktató

Bernáth Sára, TDK titkár

 

 

 

_______________________

 

Summary on the VII. SESCO conference - 2022

The VII. SESCO conference was held on the 22th December 2022, organized by the the International Alliance for Cultural Relations in Budapest. The topics of the online conference were the current trends in security policy, defence, and international relations. The keynote lectures were given by diplomats and leading experts, followed by the guest speakers’ presentations.

Miklós Szirbik, the Leading Assistant Professor of the Department Scientific Student Group, held his presentation on Defence- and Economic Policy and the New directions in Europe. First, he spoke about the dilemmas of European Competition law that safeguards a fair competition between large and small European economies. However, he underlined that the strictness of this Policy might run a risk of weakening European Economy in its external relations. For example: the newest Inflation Reduction Act of the US had a significant impact on the European economies. Negotiations started between the US and EU at the end of November 2022 with the purpose of decreasing the negative effects. In the second part of the lecture further challenges to the European economy related policies were emphasized: 1) Punitive tariffs of third countries damaging European companies (Two possible solutions were given.) 2) Foreign subsidies distorting the internal market (In this case a proposal for a new regulation has been made by the European Parliament and by the Council.)  3) European Champions and EU merger control as well as state aid rules (This led to different reactions between member states with large and small economies.). Finally, the current improvement of European military capacities was presented.

On behalf of the Department of European Public and Private Law we would like to thank for the opportunity to attend the conference.

Budapest, 20th of February 2023

Sára Bernáth, Scientific Student Group Coordinator

 

 

_______________________

 

 

House of European Affairs and Diplomacy (HEAD-NKE) –
 
Dr. Szirbik Miklós a TDK vezető oktatója által tartott előadás 2022.11.28. – Az EU jog- és intézményrendszere a gyakorlatban

 

Érdekes eszmecserére volt lehetőség az Európai jogi TDK és a HEAD-NKE hallgatói között azon az előadáson, amelyet Dr. Szirbik Miklós, a TDK vezető oktatója tartott a résztvevőknek az Európai Uniót érintő aktuális kérdésekről.

Szó esett az uniós jog hazai érvényesüléséről (2021. december 10.) szóló 32/2021. (xii. 20.) AB határozatról, és ezzel kapcsolatban az EU jog és a nemzeti alkotmányjog közötti viszony körül kialakult alkotmányos párbeszédről a tagállami bíróságok gyakorlatában.

Ezenfelül az uniós versenypolitika globális kihívásait is tárgyalták a résztvevők. Az uniós versenyjog által megvédeni és hatékonyan működtetni hivatott belső piac ugyanis nemcsak az európai integráció egyik legsikeresebb eredménye, hanem mára a világ legnagyobb egységes piaca, amelyben az uniós polgárokat, valamint az Európai Gazdasági Térség államai, és Svájc állampolgárait is beleszámítva nagyjából fél milliárd ember él. Gazdasága méretének köszönhetően az EU a világ legnagyobb szolgáltatójának minősül és a közvetlen külföldi befektetések legfőbb globális célpontja.

Ugyanakkor ezek a kétségtelenül látványos teljesítmények nem rejthetik el azt a tényt, hogy napjainkban globális méretű bizonytalanság van kialakulóban, amelyet fokozódó politikai és világgazdasági feszültségek fűtenek. Ebben a környezetben egyre nehezebb az EU gazdasági és politikai érdekeinek érvényesítése. A fő kérdés az európai döntéshozók számára ennek megfelelően az, hogy miként tudják segíteni az európai vállalatokat a globális versenyben anélkül, hogy Európa lemondjon a gazdasági sikerét szavatoló versenyjogi sztenderdekről egy olyan környezetben, ahol az EU versenytársai az európaitól részben alapvetően eltérő gazdaságpolitikai filozófia alapján alakítják a külgazdasági kapcsolataikat.

 

Köszönjük a TDK részéről a HEAD-NKE tagjaival folytatott érdekes szakmai beszélgetést!

Budapest, 2022.11.28.

Szirbik Miklós TDK Vezető Oktató,

Bernáth Sára, TDK titkár

 

 

_______________________

 

BESZÁMOLÓ az Európai Köz- és Magánjogi Tanszék Európai TDK által szervezett „Karrier lehetősége az EU-ban” című rendezvényről Dr. Villányi József Címzetes Oktató előadásával 2021.11.25

 

Dr. Villányi József, az Európai Parlament Magyar Fordítói Osztályának vezetője, az NKE Címzetes Oktatója az érdekelt hallgatóknak nyújtott betekintést az EU Intézmények, illetve Ügynökségek belső működéséről, és az ott dolgozó tisztviselők, illetve egyéb alkalmazottak munkajogi státuszáról, előmeneteli lehetőségeiről. Emellett az előadás arról is részletesen beszámolt, hogy hogyan zajlik egy hivatalos EPSO (European Personnel Selection Office) személyzeti kiválasztási eljárás, amely keretében Európai Uniós tisztviselői állásokra ehet pályázni. A hallgatók testközelből kaptak naprakész információkat arra vonatkozólag, hogy az ilyen pályázatokra hogyan érdemes készülni, milyen készségeket érdemes fejleszteni stb. Egy további érdekessége volt a rendezvénynek, hogy az előadó – köszönhetően a tisztviselőként Luxembourgban töltött sok szolgálati évének, és a jelenleg is ott betöltött vezetői pozíciójának – számos személyes élményéről és benyomásáról is tudott pontos hangulatképet adni az ilyen jellegű szakmai pályával járó életről. A hallgatók értesülhettek ezenfelül konkrét fizetett gyakornoki lehetőségekről, amelyeket az Európai Parlament Magyar Fordítói Osztálya nyújt a pályakezdő fiataloknak.

 

 

Az Európai Köz- és Magánjogi Tanszék Európai TDK nevében köszönjük szépen a rendkívül érdekes előadást, és ezt követő beszélgetést!

 

Budapest, 2021.11.26.

Szirbik Miklós TDK Vezető Oktató,

Kenyeres Zoltán TDK tanszéki demonstrátor, TDK titkár

 

_______________________

 

BESZÁMOLÓ az Európai Köz- és Magánjogi Tanszék Európai TDK intézménylátogatásáról az Európai Bizottság Magyarországi Képviseletén, 2021.10.28

                             

A 2021. őszi félévben ez az eseményünk volt a TDK nyitó rendezvénye, amely során a résztvevők testközelből (természetesen a járványügyi előírások betartása mellet) ismerhették meg az Európai Bizottság Magyarországi Képviseletét, és annak működését (https://ec.europa.eu/hungary/home_hu ).

MAKSI Mátyás képviseletvezető-helyettes, kommunikációs vezető fogadta a TDK hallgatóit, akik bepillantást nyerhettek a Képviselet működésének mindennapjaiba, kérdezhettek a Bizottság aktuális kihívásairól, valamint megtudhatták mivel is foglalkozik az Európa Pont. Kellemes meglepetés volt például a hallgatók számára, hogy nem csak Budapesten, de az ország összes megyeszékhelyén is vannak infópontjai a Bizottság Képviseletének, jellemzően helyi intézményekkel együttműködve (például helyi könyvtárak infópontjain).

A hallgatók egyebek közt arról is kaptak első kézből információt, hogy az Európai Bizottság egyedülálló szakmai gyakorlati lehetőségeket is tud nyújtani. Legyen az 5 hónapos, fizetett gyakorlat bővebben: https://ec.europa.eu/stages/  avagy 6 hetes szakmai gyakorlat (bővebb információ a Képviseletet elérhetőségein)! Ezenfelül a hallgatók számos szakmai anyagot, tankönyvet vehettek át a Bizottság munkatársaitól, és képviseletvezető-helyettes úr arra is biztatta a hallgatókat, hogy tanulmányaik, tudományos kutatásaik során forduljanak bizalommal a képviselethez, hiszen a mai online kommunikációnak köszönhetően könnyen tud szervezni a képviselet konzultációs időpontot a bizottság szakembereivel.

Az Európai Köz- és Magánjogi Tanszék Európai TDK nevében köszönjük szépen a rendkívül érdekes beszélgetést!

Budapest, 2021.10.29.

Szirbik Miklós TDK Vezető Oktató,

Kenyeres Zoltán TDK tanszéki demonstrátor, TDK titkár

 

 

_______________________

 

Summary on the online meeting with the European Commission's Directorate-General for International Cooperation and Development (DG INTPA), 28th of April 2021, 16:00-17:00

         

The well-organized online visit was arranged by Claudia Ntampaka (Prestataire ECORYS- Destrée pour la DG INTPA) Communication & Public Relations Officer, who also kindly supported our European Law Scientific Student Group at the ending panel of the visit, reassuring us, that we are welcome to contact the DG INTPA any time with professional questions related to our researches on the EU.

 

The presentation on DG INTPA activities and recent achievements was held by Milena Pirolli - Policy Officer at European Commission, DG International Partnerships. DG INTPA develops EU cooperation policies and designs and delivers EU partnership programmes around the world. The EU external policy is conducted by several decision makers on behalf of the Commission, such as Commissioner Jutta Urpilainen, International Partnerships DG INTPA Commissioner Olivér Várhelyi, Neighbourhood and Enlargement DG NEAR, Commissioner Janez Lenarčič Crisis Management DG ECHO and Executive Vice-President Valdis Dombrovskis, DG TRADE.

In her interesting and detailed presentation Milena Pirolli pointed out numerous aspects of international relations of the EU, which we discussed with her afterwards. Among many other topics the below listed points demonstrate the bord variety of discussed themes:

-          European Green Deal; becoming climate neutral in 2050

-          Green Alliances with external partners

-          EU Digital Agenda, 2030 Digital Compass

-          International Partnerships for the digital decade

-          Digital4Development

-          Human centered approach of digitalization, because the EU does not want to leave anybody behind

-          Digitalization and green development will be linked within all future cooperation programmes with external partners

Milena Pirolli also encouraged all students to apply for an internship at the Commission and DG INTPA as well as to contact her with any professional question related to the EU.

 

On behalf of the Department of European Public and Private Law as well as the Department EU LAW Scientific Student Group of the Hungarian University of Public Service we truly appreciate for this online visit and the support we received from our kind hosts. We also are looking forward to future cooperation with DG INTPA.

Budapest, 28th of April 2021

Miklós Szirbik, Leading Assistant Professor of the Department Scientific Student Group,

Zoltán Kenyeres Department Student Assistant and Scientific Student Group Coordinator

 

__________________________

 

BESZÁMOLÓ az Európai Köz- és Magánjogi Tanszék Európai TDK virtuális intézménylátogatásáról az Európai Parlament Magyarországi Kapcsolattartó Irodájában, 2021.03.31 16:00-17:00 óra

   

                                                                                                                 

A virtuális találkozón az Európai Parlament Magyarországi Kapcsolattartó Irodája részéről Kotlár Eszter, valamint Klebercz Tímea vettek részt, akik nagyon érdekes és kötetlen hangulatú előadásaikban beszámoltak az Európai Parlament egyre fontosabb szerepéről az EU Intézményrendszerében, valamint azokról a lehetőségekről, amelyeknek köszönhetően érdekelt egyetemi polgárok vagy bármely szervezet, magánszemély kapcsolatba léphet az Európai Parlament Magyarországi Kapcsolattartó Irodájával.

 

                                                                                     

A kifejezetten érdekes lehetőségek között a teljesség igénye nélkül kiemelhető saját online projektek megvalósításának lehetősége az Európai Parlament hivatalos digitális platformján – természetesen az intézmény által nyújtott társadalmi platform és szakmai támogatás előnyeivel a https://together.europarl.europa.eu/hu/ weboldal segítségével.

 

A szakmai támogatás egyebek közt készségfejlesztő workshopok, tréningek, EP-képviselőkkel történő személyes találkozás, utazások social media aktivitások formájában érhető el, ami rendkívüli lehetőségeket jelent olyan hallgatóknak, akik a tanulmányaikat gyakorlati tapasztalattal, saját projektek szervezésével szeretnék kiegészíteni, téve mindezt, egy Európa iránt elkötelezett közösség tagjaként. Az így megszerzett szakmai ismeretek kapcsolati tőke építésével fonódhatnak össze, legyen szó politikai folyamatokban való részvételről, a szavazás fontosságát népszerűsítő kampányról, vagy exkluzívan az europaert.eu közösség számára rendezett konferenciákról és rendezvényekről.

További ilyen jellegű lehetőség az érdekelt hallgatók számára egy szakmai gyakorlat elvégzése Európai Parlament Magyarországi Kapcsolattartó Irodájában Public Relations szempontú munkakörben.

Egy további aktuális fejlemény az Európai Parlament, és a Bizottság által kezdeményezett Konzultáció az Európai Unió jövőjéről, amely keretében a civilek is hozzájárulhatnak Európa közös fejlesztésében. E konzultáció keretében örömmel fogadják az EU intézményei a polgárok észrevételeit, igy természetesen a tanulmányaik során az európai integrációt közelről is megismerő hallgatók aktív becsatlakozását is. https://ec.europa.eu/info/future-europe/consultation-future-europe_hu

 

Az Európai Köz- és Magánjogi Tanszék Európai TDK nevében köszönjük szépen a rendkívül érdekes beszélgetést, és izgalommal várjuk az Európai Parlament Magyarországi Kapcsolattartó Irodája, valamint a hallgatóink közötti további eszmecseréit, esetleges közös projektjeit!

Budapest, 2021.03.31.

Szirbik Miklós TDK Vezető Oktató,

Kenyeres Zoltán TDK tanszéki demonstrátor, TDK titkár

__________________________

 

BESZÁMOLÓ az Európai Köz- és Magánjogi Tanszék Európai TDK intézménylátogatásáról az Európai Bizottság Magyarországi Képviseletén, 2020.09.22

                             

A 2020. őszi félévi első programunk, egyben a TDK nyitó rendezvénye, egy előadással egybekötött intézménylátogatás volt, mely során a résztvevők testközelből (természetesen a járványügyi előírások betartása mellet) ismerhették meg az Európai Bizottság Magyarországi Képviseletét és annak működését.

Zupkó Gábor képviseletvezető és Kovács Katalin tájékoztatási és kommunikációs asszisztens fogadta a TDK hallgatóit, akik bepillantást nyerhettek a Képviselet működésének mindennapjaiba, kérdezhettek a Bizottság aktuális kihívásairól, valamint megtudhatták mivel is foglalkozik az Európa Pont.

A hallgatók egyebek közt arról is kaptak első kézből információt, hogy az Európai Bizottság egyedülálló szakmai gyakorlati lehetőségeket is tud nyújtani. Legyen az 5 hónapos, fizetett gyakorlat bővebben: https://ec.europa.eu/stages/  avagy 6 hetes szakmai gyakorlat (bővebb információ a Képviseletet elérhetőségein)!


                                             

                     

Az Európai Köz- és Magánjogi Tanszék Európai TDK nevében köszönjük szépen a rendkívül érdekes beszélgetést!

Budapest, 2020.09.23.

Szirbik Miklós TDK Vezető Oktató,

Kenyeres Zoltán TDK tanszéki demonstrátor, TDK titkár

__________________________

 

 

Fordított Workshop

Környezetvédelem és Brexit – Az Európai Uniót érintő változások

2020.02.28 – 18 óra NKE Oktatási Központ O-108

Örömteli fejlemény, hogy a workshopon tartott előadás alapján Noszkó Anna és Kenyeres Zoltán hallgatók „A fiatal nemzedék integrálása az Európai Unió, valamint az ENSZ fenntarthatóságra vonatkozó politikáiba – sikerek és kihívások a jelen intézményrendszer tükrében” című tanulmánnyal társszerzőkként vettek részt a Kar által támogatott Hallgatói Tudományos Kötetben.

Egyéb rendezvényeink a 2020 tavaszi félévben

A 2020 évi tavaszi félévre tervezett intézménylátogatásunk a Miniszterelnökségre vezetett volna minket dr. Mernyei Ákos Péter miniszteri biztos vendéglátása mellett. Ezenfelül a 2019. őszi félév programjához hasonló mentoroktatói előadásokat terveztük Dr. Villányi József és Dr. Lehóczki Balázs mentoroktatóink bevonásával. Terveink között szerepelt továbbá a kari TDK fordulókon történő részvétel, valamint a fentiekben ismertetett fordított workshop szervezése a TDK résztvevők kiválasztásának megkönnyítéseképpen.

A koronavírus világjárvány okozta veszélyhelyzet miatt bevezetett korlátozások mellett a fenti tervek némelyikének megvalósítására sajnos nem volt lehetőségünk, de ezeket az ígéretes rendezvénykét természetesen pótoljuk a következő félévben.

  

 

Dr. Lehóczki Balázs: Az Európai Bíróság és a sajtó kapcsolata

Dr. Lehóczki Balázs, 2005 óta az Európai Bíróság Sajtóosztájának munkatársa október 24-én első ízben tartott előadást Tudományos Diákkörünkben. A mentoroktató nemcsak a Bíróság feladatába és működésébe nyújtott részletes betekintést, hanem olyan kulisszatitkokat is megtudhattunk, amelyek bár meghatározók az EU-n belüli viszonyok tekintetében, mégsem kerülnek az újságok címlapjára. A Luxembourgban dolgozó szakember továbbá hasznos információkkal látta el az EU-s intézményeknél elhelyezkedni kívánó hallgatókat.

Dr. Villányi József: Miként lehetek uniós tisztviselő? - előadás

 

Dr. Villányi József: Az Európai Unió Bíróságának története, szervezete és hatásköre - előadás

 

Dr. Villányi József előadása: Európai Parlament

Az október 11-ei, Európai Parlamentről szóló előadásban nemcsak a Parlament felépítéséről és működéséről, hanem a Brexit Európai Unió intézményeire gyakorolt várható hatásairól is hallhattunk. Míg a Parlament hatalma egyre növekszik, a Brexit bekövetkezése után a képviselőhelyek újraosztására, ezáltal az országok közt fennálló politikai erőviszonyok változására is sor kerülhet. Emellett az új Bizottság összetételéről szóló, október 23-án esedékes EP szavazás kapcsán betekintést nyerhettünk a biztosok kiválasztásának folyamatába, illetve a Spitzenkandidat-rendszer jövője körüli, háttérben zajló politikai összeütközésekbe is.

Dr. Villányi József előadása: A Brexit aktuális kérdései

Villányi József, az Európai Parlament Magyar Fordítói Osztályának vezetője 2019. október 10-ei előadásában egyfajta ABC - be rendszerezve mutatta be az egyre bonyolultabbá váló Brexit-folyamat legfontosabb szereplőit, illetve a szigetország és az Európai Unió várható jövőbeli viszonyát egy esetleges hard/clean- (rendezetlen), smooth-(megállapodással végződő), blindBrexit (ugrás a sötétbe) vagy épp Regrexit (a referendum visszaléptetése) bekövetkezése után. A mentoroktató továbbá rávilágított azokra a brit jogrendszerben található kiskapukra is, amelyeket ügyesen kihasználva október 31-én valóra válhatna a Boris Johnson által remélt ún. ,,Brexodus".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mentoroktatói bemutatkozó előadás

2019. március 29-én (pénteken) az Európai Köz-és Magánjogi Tanszék TDK-ja keretében tartotta meg Villányi József, az Európai Parlament Magyar Fordítói Osztályának vezetője mentoroktatói bemutatkozó előadását. Az előadó több évtizedes életútjának ismertetése során elsősorban az EU többnyelvűségének dilemmáiról beszélt. Ennek keretében szóba kerültek a fordítói munka legfontosabb kihívásai, a uniós tisztviselői életpálya legszebb emlékei, valamint az aktualitásokat is megemlítve tért ki az előadó a brexit-tel összefüggő nyelvi problémákra is. 

 

Látogatás a Köztársasági Elnöki Hivatalban


2019. március 26-án a Nemzeti Közszolgálati Egyetem hallgatói ellátogattak a Köztársasági Elnöki Hivatalba, ahol vezetés mellett ismerkedhettek meg a Sándor-palota történetével, az egyes helyiségek funkcióival, az államfői poszthoz kapcsolódó jogi szabályozással. A vezetés során Panyik Judit, a Köztársasági Elnöki Hivatal munkatársa beszélgetett a hallgatókkal és mesélt a ott folyó munkáról, valamint a mindennapi protokolláris szabályok jelentőségéről. Az igen tartalmas program végeztével pedig maguk a hallgatók is feltehették az őket érdeklő kérdéseket.
A látogatást az Európai Köz- és Magánjogi Tanszék Tudományos Diákköre szervezte.

 

Az Európai Köz-és Magánjogi Tanszék TDK-ja keretében mentoroktatói előadás az Európai Unió többnyelvűségének dilemmáiról

Március 29-án (pénteken) 8:00-tól a Ludovika Főépület III. előadójában az Európai Köz-és Magánjogi Tanszék TDK-ja keretében Villányi József az Európai Parlament Magyar Fordítói Osztályának vezetője tartja meg mentoroktatói bemutatkozó előadását az EU többnyelvűségének dilemmáiról.

A részvétel előzetes regisztrációhoz kötött, regisztrálni itt lehet.

 

Az Európai Köz-és Magánjogi Tanszék TDK-ja látogatást szervez a Köztársasági Elnöki Hivatalba

Március 26-án 16:00-tól az Európai Köz-és Magánjogi Tanszék TDK-ja látogatást szervez a Köztársasági Elnöki Hivataba.

Találkozó: 15:40-kor a Dísz téren a Korona Kávéház előtt.

A részvétel előzetes regisztrációhoz kötött, regisztrálni az alábbi adatok megküldésével lehet:

  • név
  • szak/évfolyam
  • személyi igazolvány száma

A regisztrációt Szűcs Anikó Edit tanárnőnek kell jelezni az adatok megküldésével a szucs.aniko.edit@uni-nke.hu e-mail-címre. Jelentkezési határidő: 2019.02.28. 17:00 (Maximum 30 fő jelentkezését tudjuk fogadni.)

 

Az Európai Ügyészség magyar bevezetésének dilemmája

2018. november 13-án az Európai Köz- és Magánjogi Tanszék Tudományos Diákköre megtartotta idei első vitaszimulációs programját, amelynek témája egy igen aktuális kérdéskör, az Európai Ügyészség magyar bevezetésének dilemmája volt. A tételmondatban az az állítás került megfogalmazásra, hogy Magyarország számára a kodifikációs folyamatok során felvetett mindhárom ügyészségi modell egyaránt megfelelő lenne. Két-két fős csapatok mérkőztek meg egymással, a Karl Popper-féle disputamodell szabályainak keretein belül. Miután elhangoztak a tézisek és az érvek, a csapatok feltehettek egymásnak kérdéseket, hogy rávilágítsanak ellenfelük érvelésének gyengeségeire, vagy éppen saját érveik erősségére, majd a vita záró etapjában a közönség számára is nyitott volt a lehetőség, hogy kérdezhessen a csapattagoktól.

A Diákkör igyekezett hasznos, egyben szórakoztató programot biztosítani az európai ügyek iránt érdeklődő hallgatók számára, mely során a tudást a vitaszimuláció formájában adjuk át, amelyet a hallgatók részéről élénk érdeklődést váltott ki. Ilyen és ehhez hasonló programokkal, vitákkal, szimulációs gyakorlatokkal várja az Európai Köz- és Magánjogi Tanszék Diákköre a motivált és kíváncsi fiatalokat a 2018/19-es tanév tavaszi szemeszterében is.

 

Cseh Zsuzsanna előadása

A Nemzetközi- és Európa Tanulmányok Kar Európai Köz- és Magánjogi Tanszéke 2018. február 12-én tartotta első tavaszi TDK rendezvényét. Az Európai Jogi Vitakör tantárgy keretein belül tartott előadáson a NKE NETK és az ÁKK hallgatói is magas számban vettek részt. A kurzus első előadását Cseh Zsuzsanna, a Miniszterelnökség COREPER szakértője tartotta, aki az Európai Unió Tanácsának soros elnökségi intézményének bemutatása mellett személyes tapasztalatairól is beszélt. A hallgatók betekintést nyerhettek a soros elnökség mindennapi működésébe. Bemutatta a bolgár soros elnökség által 2018 első felében prioritásként kezelt kérdésköreit, valamint munkája mindennnapi kihívásairól is beszélt. Az előadást követően a hallagtók több kérdést is feltettek és közvetlen beszélgatés folyt a soros elnökség dilemmáiról.

 

Fordított workshop

Az Európai Köz- és Magánjogi Tanszék 2017. november 7.-én fordított workshop-ot tartott.

Ennek keretében a Nemzetközi- és Európai Tanulmányok Kar három hallgatója mutatta be 15 perces előadások keretében az európai polgári kezdeményezések gyakorlatát és a bérunió témáját.

Mindhárom hallgató más-más szempontból (jogi, gazdasági, társadalompolitikai) közelítette meg a bérunióról szóló polgári kezdeményezés lehetséges előnyeit és hátrányait, a megvalósuláshoz szükséges feltételeket.

Az előadók szívesen fogadták a közönség soraiból érkező kérdéseket, melynek révén a workshop záró részében érdekes és élénk beszélgetés alakult ki a Európai Unió és a belső piac jövőjét illetően

 

Látogatás az Országházban

2017. október 17-én az egyetem hallgatói ellátogattak az Országház Látogatóközpontjába, ahol idegenvezetés mellett ismerkedtek meg az épület történetével. A vezetést követően dr. Haller-Szőke Ágnes, az Igazságügyi Minisztérium Parlamenti Főosztályának vezetője beszélgetett a hallgatókkal és mesélt a főosztályon, illetve az országgyűlésben folyó munkáról.

A látogatást az Európai Köz- és Magánjogi Tanszék szervezte.