Bemutatkozás
Tisztelt Érdeklődő Látogató!
A hazai felsőfokú közigazgatási szakemberképzés Nemzeti Közszolgálati Egyetembe való integrálásával Magyarországon létrejött egy elkülönült, a kormányzat alá rendelt közigazgatási szakemberképzés modellje. Ennek szerves fejlődéseként került megszervezésre Magyarországon elsőként és egyedüliként a Közigazgatás-tudományi Doktori Iskola. Kezdeményezésünket a Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság ajánlására az Oktatási Hivatal 217. kódszámmal nyilvántartásba vette. A Doktori Iskola létrejötte, támaszkodva a nagy elődök munkáira és tudományos eredményeire, mérföldkő a magyar közigazgatás-tudomány történetében, hiszen ez a tudományág korábban szorosan a jogtudományhoz tartozott, annak keretében művelték, és fokozatos önállósodása csak az utóbbi évtizedben történt meg, melynek elismerése a közigazgatás-tudományi doktori képzés megindítása.
A KDI küldetése – az NKE minőségpolitikai céljával egyezően - a tudományos kutatás, a tanítás, valamint a tanulás szabadságára épülő tevékenységével a magyar nemzeti közösség és államiság szolgálata, továbbá a nemzetek európai és globális közösségének erősítése, a béke, a szabadság és a biztonság, valamint a fenntartható fejlődés és a nemzetek együttműködésének támogatása iránt.
A közigazgatás-tudomány egy adott állam, vagy államok, nemzeti, vagy nemzetközi közhatalmi intézmények, a többszintű kormányzás egyes szintjei, állami, vagy közigazgatási intézmények, szakpolitikák, közszolgáltatások, a területi vagy a helyi önkormányzatiság elméletével, gyakorlatával, vagy működésével foglalkozik. Ezen a tudományterületen a KDI az oktatás és a kutatás versenyképességének, a hallgatói tehetséggondozásnak, a tudományos kapacitás és utánpótlás fejlesztésének önálló szervezeti kerete, amely Magyarország Alaptörvényének X. cikke szellemében működik.
A KDI jövőképe, hogy tudományterületén a hazai és külföldi egyetemek és tudományos szervezetek által ismert és elismert doktor iskolává váljon, törzstagjai, témavezetői, oktatói és végzett doktorai útján a tudományos élet, a kutatási szektor, valamint a magyar közszolgálat és az Európai Közigazgatási Tér fejlesztésének aktív részese legyen.
A Közigazgatás-tudományi Doktori Iskola hét kutatási területen fejti ki tevékenységét. Ezek az alábbiak:
- Állam- és közigazgatás-történet
- Jogtudomány
- Közigazgatási szervezéstan és szociológia
- Gazdaságtudomány
- Államtudomány és kormányzástan
- A közigazgatás személyi állománya
- Nemzetközi és európai tanulmányok
A Közigazgatás-tudományi Doktori Iskola szervezett képzései az alábbiak:
- teljes idejű nappali (állami ösztöndíjas vagy költségtérítéses) képzés;
- részidejű levelező (költségtérítéses) képzés;
- egyéni (költségtérítéses) képzés.
A Doktori Iskola a fentieken kívül lehetővé teszi az egyéni (költségtérítéses, képzés nélküli) felkészülést. A Doktori Iskola mindegyik képzési formájában biztosítja, hogy a hallgatók a képzés időtartama alatt szorosan együttműködve dolgozhassanak a kutatási területük vezetőjével, témavezetőjével, oktató professzoraival és tanáraival.
A Közigazgatás-tudományi Doktori Iskola felkészülten várja mindazok jelentkezését, akik a közigazgatás tudományok tudományágban szeretnék folytatni tanulmányaikat a doktori képzésben, valamint azok jelentkezését, akik a társ doktori iskolákban már folytattak tanulmányokat, de úgy érzik, hogy választott témájuk közelebb van a Közigazgatás-tudományi Doktori Iskola kutatási területeihez.
A Közigazgatás-tudományi Doktori Iskola adatai:
- Kódszám: 217.
- Intézmény: Nemzeti Közszolgálati Egyetem
- Tudományági besorolása: társadalomtudományok tudományterület, közigazgatás-tudományok tudományág
- Megszerezhető végzettség: doktori fokozat ISCED6
- A meghirdetés kezdő tanéve: 2013/2014. tanév I. félév
Pro Bono Publico
Prof. Dr. Patyi András
a Közigazgatás-tudományi Doktori Iskola vezetője