2026. június 15-én, hétfőn, egy reggeli géppel útnak indult egy csapat a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérről, hogy Szekeres Pál EP-képviselő úr meghívására felfedezze Európa strasbourgi központját. A csoport felét a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem, másik felét a budapesti Nemzeti Közszolgálat Egyetem hallgatói alkották, melynek az összehangolásában Bódi Stefánia docens asszony vett részt, a program kidolgozásában és a csoport kíséretében pedig két doktorandusza, Györgyjakab Miklós és Keresztes Csaba. A három nap, az egységes Európa intézményeibe való – szinte – teljeskörű betekintésre és némi kirándulásra adott lehetőséget. A résztvevők, a repülőgép bázeli landolását követően busszal utaztak Strasbourgba, ahol az Európa Tanács épületében már várták őket. Az intézményt, annak történeti hátterét és az épületet idegenvezető mutatta be. Este pedig közös vacsorára került sor Szekeres Pál képviselő úrral, miután az óváros szépsége nyújtotta a kikapcsolódás és lazítás lehetőségét. Kedd reggel, egy európai interaktív kiállítást követően a délelőtt az Európai Parlamentben telt, ahol a hallgatók betekinthettek a Parlament munkájába, láthatták annak működő, jól szervezett vérkeringését, illetve belső struktúráját. Délután pedig az Emberi Jogok Európai Bíróságán ismerkedtek az Európa Tanács igazságszolgáltatási ágának működésével, majd a képviselő úrral egy parlamenti találkozó és egy óvárosi program közötti választás lehetősége állt a résztvevők előtt. Az éjszakai Strasbourg hangulata pedig már megalapozta az utolsó nap kötetlen programját is, melyet a csoport, az alig több mint 60 km-re fekvő Colmarban, a „legelzásziabbnak” tartott városban töltött el. A település gyönyörű, jellegzetes házaival igazi kultúr-élményt nyújt az idelátogatónak. Ideális úticél volt ez, az előző – elsősorban tanulmányi célzatú, intenzív – két nap után. Itt lehetőség nyílt kikapcsolódni, és élvezni a csodálatos vidék hangulatát.
A résztvevők hasznos ismeretekkel és nagyszerű kirándulás-élményekkel gazdagodva szálltak fel a késő délutáni budapesti járatra, mely nem sokkal 20 óra után landolt a magyar fővárosban. Nagyon jókedvű, vidám társaság búcsúzott itt egymástól, örültek az élményeknek, örültek egymásnak, és immár feltöltődve folytatják mindennapjaikat.
Szöveg: Keresztes Csaba
Fotók: Molnár Sára