NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar

„Magyar tisztviselőnek lenni identitás”

„Az elkövetkező évtizedeket nem lehet rutinból megoldani, fineszre van szükség” – fogalmazott Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar (ÁNTK) diplomaosztóján. Az oklevélátadó ünnepséget – ahol több mint ötszáz, alap- és mesterképzésen végzett hallgató vette át oklevelét – július 11-én tartották a Ludovika Arénában. Az eseményen az államtudományi mesterképzési szakon végzett hallgatókat doktorrá avatták.

„Az egyetem falai között eltöltött évek nyomot hagynak az ember gondolkodásában” – fogalmazott köszöntőjében Kovács László vezérőrnagy, kiemelve, hogy a diplomaátadó ünnepség az útkeresés egyik legfontosabb mérföldköve. A tudományos rektorhelyettes szerint az államtudomány, a nemzetközi kapcsolatok, a közigazgatás-tudomány, az európai tanulmányok olyan területek, amelyek értékalapú feladatot képviselnek.

„A Nemzeti Közszolgálati Egyetem a haza szolgálatára készít fel: e küldetés nemessége vitathatatlan érték volt a múltban, létfontosságú erény a jelenben és nélkülözhetetlen hivatás a jövőben” – jelentette ki Kovács László, hozzátéve, hogy az államszervezet működtetése, a nemzetközi kapcsolatok építése, a közigazgatás megbízható irányítása a jövő stabilitását alapozzák meg. Hangsúlyozta: a ma átadott oklevél jelképe annak a bizalomnak, amelyet azok felé tanúsít az NKE, akik a köz szolgálata mellett köteleződnek el, és jelképe annak a reménynek is, hogy a közösség jövője biztos kezekbe kerül.

„Amikor önök évekkel ezelőtt a Nemzeti Közszolgálati Egyetemet, a Ludovikát választották, nem csupán egy szakmára iratkoztak fel, ezzel a döntéssel valami többre mondtak igent, a közösség szolgálatára” – fogalmazott köszöntőjében Orbán Balázs. A miniszterelnök politikai igazgatója kifejtette: a közszolgálat nem egy szakma, hanem egy hivatás, amelyhez nemcsak tudás, hanem tartás is kell, amely nem tanulható tankönyvekből, alapjait a szülők és a tanárok példája jelenti.

Magyary Zoltán nemzetközi hírű közigazgatási szakember gondolatait idézve Orbán Balázs annak fontosságáról beszélt, hogy időben felismerjük annak a korszaknak a változásait, amelyben élünk. Rámutatott: ilyen jel, amikor a nagyhatalmak közötti feszültség fokozódik, ha a kisebb konfliktusok száma növekszik, ha a világ egyre többet költ fegyverkezésre, ha a világgazdaság blokkosodik, illetve a migráció erősödése.

„A válasz nem a félelem, nem a sodródás, hanem a józan, higgadt felkészülés” – jelentette ki a miniszterelnök politikai igazgatója, aki szerint miközben a történelem vizsgáztat bennünket, mi Magyarországon nemcsak figyeljük a világban zajló forrongásokat, hanem fel is készülünk arra, hogy megőrizzük hazánk békéjét, biztonságát és a jólét lehetőségét. Ehhez Orbán Balázs szerint öt alapelvet kell követni: legyünk kiszámíthatóak, de ne legyünk kiszolgáltatottak; legyen erőnk, de ne mások ellen, hanem a magunk védelmére; készüljünk fel minden válságra energiában, élelmiszerben és digitális téren is; fektessünk a tudásba és az emberekbe, mert a legfontosabb erőforrás a közösség; legyen hosszútávú, nemzedékeken átívelő stratégiánk, vagyis a konnektivitás stratégiája.

„Az elkövetkező évtizedeket nem lehet rutinból megoldani, fineszre van szükség” – fogalmazott Orbán Balázs, kiemelve: az állam működtetése nem csupán szabályokat, hanem előrelátást, felelősséget és erkölcsi tartást kíván.

„A legfontosabb, amit megtanulhattak: magyar tisztviselőnek lenni identitás” – szögezte le a miniszterelnök politikai igazgatója, aki szerint az identitás nem azt mondja meg, mit tudunk, hanem azt, hogy mit tartunk érdemesnek, védendőnek, továbbadhatónak.

Az ÁNTK elismerései közül a Batthyány Kázmér-emléktoll ezüst fokozatát idén Fehér Katalinnak ítélték oda. Pro Publico Bono kitüntetéssel ismerték el Ludányi Dávid és Marsai Viktor szakmai munkásságát. Dékáni Dicsérő Oklevelet vehetett át Ónodi Marianna, Kiss Karolina és Doktor Máté. Kari Tanácsi Dicsérő Oklevelet kapott Hornyák Réka, Nagy Máté Gergely és Makay Bendegúz. A Magyary Zoltán Népfőiskolai Társaság hallgatói díját Gion Márton Gábor vehette át. Egyetemi közösségi ösztöndíjban részesült Nagy Máté Gergely, Pro Juventute Ösztöndíjat kapott Koós Bálint György, Hallgatói tudományos ösztöndíjat érdemelt ki Hegedűs Lilla Erzsébet, Egyetemi szakmai ösztöndíjat vehetett át Kiss Fanni. Hallgatói sport- és kulturális ösztöndíjban részesült Bakonyvári Benjamin, Balázs Borbála, Bencze Eszter Sára, Benczik Boglárka, Csepecz Dorka, Doktor Máté, Juhász Flóra, Kubicza Ádám, Piller Luca, Sánta Kornélia, Schulteisz Anna, Szabó György Dominik, Szamosszegi Réka. A Jó tanuló, Jó sportoló díját Bencze Eszter Sára érdemelte ki. Rektori elismerő oklevelet kapott Dibusz Bendegúz, Koós Bálint György és Nagy Máté Gergely. Az Év Oktatója címet ebben a tanévben Méhes Tamás érdemelte ki.

Az ünnepségen megemlékeztek a 24 éves korában tragikus hirtelenséggel elhunyt Herczku Réka Majáról, aki idén vette volna át diplomáját. A neki ítélt Postumus Dékáni köszönőlevelet szülei vették át.

Az eseményen – amelyen Farkas Izsák hegedűművész játszott – az államtudományi osztatlan szakon végzett hallgatók doktori eskütétele és oklevélátadása után a hallgatók szüleinek képviseletében Vígh László mondott beszédet, amelyben a szülői példamutatás szerepét emelte ki. Hallgatói búcsúbeszédében Makay Bendegúz úgy fogalmazott: hallgatótársaival úgy érzik, a Ludovika Campus az utóbbi években kicsit az otthonukká vált és közösségé formálta őket. Legfontosabbnak a hálát nevezte, amivel családjuknak, barátaiknak, oktatóiknak és az egyetem munkatársaknak tartoznak azért, hogy sikeresen fejezték be tanulmányaikat. Azt kívánta a végzősöknek, hogy olyan emberek legyenek, akikre a gyerekkori önmaguk felnézne.

„Az elmúlt két évtizedben megtanultuk, hogy a változás hosszú távú társunk marad, vagyis az egyetlen biztos és állandó dolog a mai világban maga a változás” – fogalmazott Varga Réka, az ÁNTK dékánja, hangsúlyozva: ez a fokozódó összetettség, kiszámíthatatlanság különösen érinti azokat, akik közszolgálati pályára készülnek.

„Bár a bizonytalanság néha ijesztő, valójában ez adja a lehetőséget is arra, hogy önök, a jövő közszolgái, vezetői, szakemberei formálják, alakítsák azt a világot, amelyben élni szeretnénk” – jelentette ki Varga Réka.

 

Szöveg: Szabó Réka Zsuzsanna

Fotó: Szilágyi Dénes