A Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar (ÁNTK) Lőrincz Lajos Közigazgatás Jogi Tanszéke kerekasztal-beszélgetést szervezett a közigazgatásban tapasztalható kihívásokról az egyetem John Lukacs Társalgójában május 23-án. Az eseményen köszöntötték Imre Miklóst, a tanszék oktatóját 70. születésnapja alkalmából. A professor emeritus a hazai közigazgatás-tudomány egyik legmeghatározóbb alakja, aki kulcsszerepet játszott az NKE létrejöttében, valamint a közös közszolgálati képzés integrációjában.
Varga Réka, az ÁNTK dékánja köszöntőjében úgy fogalmazott: Imre Miklós a rendszerváltoztatást megelőzően és utána is hű maradt a tudomány szolgálatához, hű maradt értékeihez: olyan kutató, oktató, akire mindig lehet számítani mind a mai napig. „A legnehezebb időszakokban megmentette sokunk napját humorával” – emelte ki Varga Réka. A dékán hangsúlyozta, hogy a professzor különböző területeken érzi otthon magát és munkáját számos elismerés – egyebek mellett a Lőrincz Lajosról elnevezett díj – igazolta. „Imre Miklós életpályája szakmailag és emberileg iránytű lehet mindannyiunk számára” – tette hozzá Varga Réka.
Patyi András, az NKE prorektora, az NKE ÁNTK Lőrincz Lajos Közigazgatási Jogi Tanszék egyetemi tanára előadásában úgy fogalmazott: most is ugyanazok a kihívások tapasztalhatók a közigazgatási képzésben, mint 140-150 éve. Patyi András két történeti körülményre hívta fel a figyelmet: az egyik az az időszak, az 1880-as években, amikor megpróbálták központilag rendezni a képzéseket. Később, 1936-ban a két világháború közötti fellendülés időszaka zajlott, amikor is létrehozták a Közigazgatási Osztályt a Magyar királyi József nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Közgazdaságtudományi Karán. Az a képzés nagy hangsúlyt fektetett a gyakorlati tudás megszerzésére. Végül Patyi András előadásában kitért arra is, amikor az NKE-n megkezdődött a közigazgatási képzés.
Kis Norbert, az NKE ÁNTK Kormányzástani és Közpolitikai Tanszékének egyetemi tanára kifejtette: a kormányzástannak is meg kell alkotnia a maga rendszerét. Úgy véli, a magyar államkormányzást nehéz jellemezni, ugyanakkor ez a kihívás egyben lehetőség is. Mint mondta, ezt a területet nehéz beilleszteni a klasszikus kormányzástanba: olyan jelzőkkel illették már, mint stratégiai, plebejus, válság vagy unortodox kormányzás. Emellett a politika is megalkotta a saját elnevezéseit, mint illiberális, patrióta, keresztény kormányzás. Hozzátette, érzékelhető a politika részéről egyfajta szkepszis a kormányzástan iránt. Kis Norbert kiemelte, hogy Imre Miklóssal 30 éves barátság köti össze és felidézte, milyen közös élményeket szereztek ebben az időszakban.
Halász Iván, az NKE ÁNTK Alkotmányjogi és Összehasonlító Közjogi Tanszékének vezetője megköszönte Imre Miklósnak, hogy szakmai pályafutásában mindig nyugalmat biztosított a munkájához. Halász Iván előadásában kiemelte, hogy a kora újkorban, a 15. században, az uralkodói abszolutizmus időszakában született meg a modern állam, állandó közigazgatással, szabályokkal. Mint mondta, ez a berendezkedés a mai napig kihat ránk. Hozzátette, hogy a közigazgatás, mint civilizációs vívmány az elmúlt 30 évben komoly nehézségekkel néz szembe, részben az úgynevezett „mély állam” (deep state) kifejezés megjelenése kapcsán, amelynek kihívásai közé tartozik a digitalizáció, mesterséges intelligencia és a refeudalizációs törekvések.
Budai Balázs, az NKE ÁNTK Közszervezési és Infotechnológiai Tanszékének vezetője kiemelte, hogy a mai közigazgatásban az információ és az emberi erőforrás számít a legfontosabb összetevőknek. Mint mondta, 2016 óta a digitális készségek határozzák meg, milyen munkaerőpiaci értéke van egy munkavállalónak. Budai Balázs ismertetett egy felmérést, amelyből egyebek mellett kiderült, hogy az állampolgárok még mindig ragaszkodnak a személyes kapcsolatfelvételhez ügyeik intézése során. Hozzátette, érdemes lenne a közigazgatást nem centrálisan, hanem helyi és horizontális hozzáállással újra felépíteni.
„Ti vagytok azok, akik a közösséghez való tartozást biztosítjátok számomra” – köszönte meg az előadásokat Imre Miklós. A professor emeritus felhívta a figyelmet a digitalizáció kapcsán Byung-Chul Han filozófus által a köztudatba emelt infokrácia fogalmára, amely a szabadság illúzióját keltve, a pszichénket tartja uralma alatt.
Szöveg: Harangozó Éva
Fotó: Szilágyi Dénes