Aranycsapat(ok), diplomácia és államtörténet címmel beszélgetést szervezett a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar (ÁNTK) Kű Lajos olimpiai ezüstérmes, Széchenyi-díjas labdarúgó és Kásás Zoltán olimpiai ezüstérmes és világ- és Európa-bajnok vízilabdázó, edző részvételével az egyetem Perjés Géza Termében, május 12-én.
Hogyan függ össze a sport, az állam és a nemzet kapcsolata? – Merült fel a kérdése a rendezényen. Mint elhangzott, ennek több mint százéves története van, amelynek origója az 1873 egyesülési jog bevezetésével kezdődött, amelyet a Szapáry Gyula akkori belügyminiszter által hozott rendelet szabályozott Kiemelendő, hogy évtizedekkel később, az 1900-as évek elején az egyesületek száma 21 ezerre nőtt, többségük sporttal foglalkozott, ezzel elindult a sportélet Magyarországon, ami a nemzetközi kapcsolatokban is jelentős szerepet kapott. Később Klebelsberg Kunó, 1922–1931 között Magyarország vallás- és közoktatásügyi minisztere, felismerte a sport népszerűségét és diplomáciai jelentőségét, amely összekapcsolódott az állami reprezentációval.
„A vízilabda volt az első labdás sport az olimpián, 1900-ban”– emelte ki Kásás Zoltán felszólalásában. A vízilabda Angliából terjedt el világszerte, de Magyarországon Komjádi Béla sportvezető és edző tette ismertté, aki az 1920-as és 1930-as években megalapozta a sportágat hazánkban. Kásás Zoltán szerint a magyar vízilabda sikerének titka – amely 9 olimpiai aranyérmet szerzett – az, hogy bár voltak mélypontjai, a magyar sportolók mindig képesek voltak visszakerülni a legjobbak közé. Kásás Zoltán kiemelte Kemény Dénes csapatát, amelynek eredményeit szerinte nagyon nehéz lesz túlszárnyalni, úgy véli ugyanis, hogy 30 évente egyszer születik ilyen csapat.
Kű Lajos a magyar futballtörténet legendájáról, az Aranycsapatról mondott el részleteket. Mint ismert, 1953 novemberében, az évszázad mérkőzésének nevezett eseményen 6:3-ra legyőzte a magyar futball válogatott az akkor 90 éve veretlen angol labdarugó csapatot a londoni Wembley Stadionban. Később, az Aranycsapat emlékezetes mérkőzéseiről – köztük az 1972-es, magyar-román 2:1-es győzelemről –, majd a sportoló saját, későbbi disszidálásáról elevenített fel történeteket. Kű Lajos, az Aranycsapat Alapítvány alapítója és elnöke 2002 óta, céljuk a nemzet egyesítése hittel, sporttal és kultúrával, miközben a legendás Aranycsapat örökségét is gondozzák.
Szöveg: Harangozó Éva
Fotó: Szilágyi Dénes