NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar

A tét emelkedett!

A világűr önálló gazdasági övezetté vált – hangzott el a Magyarország a világűr küszöbén című szakmai beszélgetésen.Az Ostrakon Szakkollégium által szervezett április 23-i programon Örökös-Tóth István, a HUNOR űrprogram vezető mérnöke, Szolnoki Szabolcs, a Nemzetgazdasági Minisztérium technológiáért felelős helyettes államtitkára, és Bartóki-Gönczy Balázs világűrjog-szakértő, az ÁNTK tudományos dékánhelyettese vettek részt.

A Zöldesi Illés negyedéves hallgató által moderált beszélgetés elején a résztvevők szakmai indíttatásukról beszéltek, majd arról esett szó, hogy érdemi változás tapasztalható a téma társadalmi megítélése, megértése kapcsán. Lassan sikerül kitörni a „mikor lehet majd telket venni a Holdon?” típusú kérdések köréből – értettek egyet a meghívott szakértők. Szolnoki Szabolcs szerint ma már több szó esik érdemi, releváns kérdésekről, témákról, s ehhez a HUNOR program is hozzájárul. Fontos láttatni, miért érdemes és hogyan lehet az űrterületen karriert tervezni, miért fontos közpénzt áldozni erre. Örökös-Tóth István úgy vélte, jóllehet érzékelhető némi változás a közbeszédben, még mindig nem elég széles körben ismertek a kapcsolódó információk. Meglátása szerint óriási lehetőségek előtt áll az űrszektor, s ez elég feladatot ad a következő ötven évre.

Bartóki-Gönczy Balázs emlékeztetett: mintegy tizenkétezer aktív műhold, és sokmillió darab űrszemét került az űrbe, ahol már a kritikus infrastruktúra elemei is megjelentek. A magánszemélyek jelenléte és a geopolitikai konfliktusok jelzik: a tét emelkedett, a világűr önálló gazdasági övezetté vált. E fejlemények kommunikálása a társadalom felé kulcsfontosságú, vélte. Jelenleg Kína többet költ e szektorra, mint egész Európa; az USA most kivár, ezért, ha az öreg kontinens magára marad, több közpénzt kell majd beletenni az űrprogramokba, ennek kommunikálásához, megértetéséhez pedig nagyon fontos az edukáció. Azaz annak megértetése, hogy a hazai ipar a kapcsolódó értéklánc magas szintjére is eljuthat, amely gazdasági hasznot jelent Magyarország számára.

A beszélgetésen szó volt a nemzetközi űrkutatási szervezetek és a nemzeti űrprogramok szerepéről, a kapcsolódó trendekről és karrierlehetőségekről, valamint a geopolitika és az űrtevékenységek kapcsolatáról. Az eseményről részletesen a ludovika.hu cikkében olvashatnak.

 

Szöveg: Kovács Lilla

Fotó: Szilágyi Dénes


Címkék: HUNOR űrprogram