NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar

Kié az adat? - A digitális világ és a sharenting veszélyei

E címmel szervezett szakmai fórumot a Magyary Zoltán Szakkollégium április 22-én Veszelszki Ágnes, az NKE Nemeskürty István Tanárképző Kar dékánja, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kutatásvezető-helyettese, és Bartóki-Gönczy Balázs, az NKE Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar tudományos dékánhelyettese, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanács tagjának részvételével. Az eseményt Hegedűs Lilla, a szakkollégium kommunikációs vezetője moderálta.

Milyen személyes információkat, történéseket érdemes megosztani a közösségi médiában és miket nem? Hol húzzuk meg a határt? Veszelszki Ágnes e téma kapcsán két tanácsot adott a hallgatóságnak. Az egyik: célszerű nagyon alapos profiltisztítást végezni a közösségi oldalakon, s a régi, kínos bejegyzéseket eltüntetni, különösen a korábbi, a szigorúbb privacy beállítások idejét megelőző évek tekintetében. Töröljük, rejtsük el a sok évvel ezelőtti kellemetlenebb posztjainkat. A másik tanács: csak olyan bejegyzést közöljünk, amelyet, ha megmutatnánk a nagymamánknak, vagy pár évtized múltán a gyerekünknek, büszkék lennének ránk.

Bartóki-Gönczy Balázs a Kamaszok című sorozatra utalva hívta fel a figyelmet arra, milyen komoly kockázatokat rejt világunk, amelyben önként átadjuk magunkat a platformoknak. Mi vezet minket erre? Honnan fakad bennünk e kényszer? E kérdéseket érdemes mindenkinek feltennie magának, ez talán nagyobb tudatosságot hozhat. A tudományos dékánhelyettes felhívta a figyelmet a zárt közösségek és a chatszobák használatára, ezek kompromisszumot jelenthetnek a megosztások kapcsán. S érdemes figyelni, jelezte, mennyire átalakítják a figyelmünket a közösségimédia-felületek. Fáradtan, kimerülten könnyű ezekre „rácsúszni”. E tekintetben is trenírozni érdemes magunkat: például egyszerűen kivinni a telefont a helyiségből egy elmélyültséget igénylő munka vagy szépirodalom olvasásakor, vagy letiltani a felugró üzeneteket annak érdekében, hogy a mobilunk ne „szedje szét” a napunkat.

A beszélgetésen szó volt még a kommentek lesújtó társadalmi állapotokat tükröző stílusáról, az agresszióról, az álhírekről, a kidfluencer-jelenségről és a felelősség kérdéséről. Részletes beszámolónkat a ludovika. hu cikkében olvashatják.

 

Szöveg: Kovács Lilla

Fotó: Szilágyi Dénes

 

 


Címkék: sharenting