Hatodik alkalommal rendezték meg a Magyary Konferenciát és Poszterversenyt a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen április 11-én. Az Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar (ÁNTK) hallgatói oktatók és kutatók társaságában számoltak be eddigi munkájuk eredményéről. A fiatalok a kutatásaikból posztereket készítettek, amelyekből versenyt is rendeztek.
„Önök fogják építeni a jövő Magyarországát és igazgatni a jövő magyar államát, ahhoz pedig, hogy ez a közjóért dolgozó és sikeres magyar állam legyen, szükség van az olyan innovatív megoldásokra és sikeres tudományos, szakmai munkákra, amelyeknek ma is tanúi lehetünk” – fogalmazott megnyitóbeszédében Zachar Péter Krisztián. Az ÁNTK nemzetközi dékánhelyettese örömét fejezte ki, mert idén is sokan jelentkeztek a konferenciára és a poszterversenyre.
„Ez a rendezvény nemcsak a Magyary Szakkollégium életében mérföldkő, hanem a kar számára is egy meghatározó, utánpótlásnevelő, tudomány disszeminációs esemény” – fejtette ki Zachar Péter Krisztián, aki a kezdetektől figyelemmel kíséri a Magyary Konferencia fejlődését.
„A tudományos utánpótlás és nevelés szempontjából nagyon fontos, hogy a fiatalok időben megtalálják azokat a területeket, amelyekkel a későbbiekben szeretnének a szakmai életük során foglalkozni egy kutatóintézetben, esetleg az NKE valamelyik tanszékén, illetve a doktori képzésben” – fejtette ki a nemzetközi dékánhelyettes. Az új ötletek, az innovatív gondolkodásmód és az új kutatási témák megjelenítése szintén rendkívül hasznos a tudományos közösség és a kar szempontjából – tette hozzá.
„Ez a verseny méltó Magyary Zoltán örökségéhez és ahhoz a szakmai szellemiséghez, amelyet ő képviselt” – jelentette ki Zachar Péter Krisztián, felidézve, hogy az esemény névadója több idegen nyelven beszélő, nagyon magasan képzett szakember volt, aki a 1920-as ’30-as években a magyar közigazgatás meghatározó vezetőjeként tevékenykedett. Beszélt arról is, hogy Magyary Zoltán azért utazott számos alkalommal Európa és a világ más országaiba, hogy az ottani államigazgatási rendszereket tanulmányozza, a jógyakorlatokat hazahozza, és azokat a magyarországi sajátosságokba integrálva olyan megoldásokat kínáljon, amelyek előmozdítják a legfontosabb célját: a közjó és a jó állam megteremtését.
„Az a tudásátadás és az az innováció, amelyet ő a népfőiskolai mozgalommal megvalósított és támogatott, a Magyary Szakkollégiumban is jelen van” – mutatott rá a nemzetközi dékánhelyettes. Zachar Péter Krisztián úgy fogalmazott: már az esemény szekcióinak sokszínűsége is azt mutatja, hogy az államigazgatás minden kérdésköréhez (állam- és jogtudomány, nemzetközi tanulmányok, közgazdaságtan, történelemtudomány- és jogtörténet, biztonságpolitika és kiberbiztonság, társadalomtudomány) kapcsolódnak majd az előadások és segítenek megoldani olyan kérdéseket, amelyek a XXI. században foglalkoztatnak bennünket. A poszterversenyt azért nevezte fontos kezdeményezésnek, mert a fiatalok kreatív módon mutathatják meg az elvégzett kutatásaik eredményét.
„A mai program minden eleme kapcsolódik Magyary Zoltán életművéhez és fontos, hogy ebből mindannyiunk számára a közös jövő építése, a közjó szolgálata, a tudatos tenni akarás lehet az, amit magukkal vihetnek tapasztalatként” – jelentette ki Zachar Péter Krisztián. Hangsúlyozta: azért látják el egyre nehezebb feladatokkal a hallgatókat, mert olyan állam- és közigazgatási szakembereket szeretnének képezni, akik tovább viszik azt a szellemiséget és hagyományt, amelyet Magyary Zoltán életműve is megjelenített.
„Hat évvel ezelőtt indult útjára ez a konferencia azzal a céllal, hogy teret adjon a hallgatói kutatásoknak, találkozási pontot nyújtson a tudományos életnek, és platformot teremtsen az értékes gondolatok szabad áramlásának” – fejtette ki Ficzere Norman János. A Magyary Zoltán Szakkollégium elnöke arról beszélt, hogy a rendezvény minden alkalommal megerősíti a résztvevő hallgatókban a tudományos érdeklődést, a közélet iránti elhivatottságot és az értékteremtő vita fontosságát, vagyis mindazt, amit a névadó szellemi öröksége jelent. Örömét fejezte ki azért, mert évről évre egyre több kutató, oktató és hallgató csatlakozik az eseményhez és mindannyian hozzájárulnak ahhoz, hogy a Magyary Konferencia közösségi élménnyé és inspiráló tudományos térré váljon.
A Poszterverseny első helyezettje Hegedűs Lilla Erzsébet lett, a második helyen Kovács Noémi Dorka végzett, a harmadik helyet Mátyás Petra szerezte meg. Különdíjban részesült Muhari Hedvig és Mátyás Flóra.
Szöveg: Szabó Réka Zsuzsanna
Fotó: Szilágyi Dénes