Külföldi hallgatók részvételével szervezett évnyitó ünnepséget (International Welcome Day) a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Nemzetközi Irodája február 13-án. Az egyetem Széchenyi Dísztermében rendezett, telt házas eseményen bemutatkoztak a különböző karok, és az itt tanuló külföldi diákok megismerhették az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat (EHÖK) és az Erasmus Student Network (ESN) program tevékenységeit is.
Pier Paolo Pigozzi, az NKE nemzetközi rektorhelyettese üdvözlőbeszédében úgy fogalmazott, izgalmas időket élhetünk most a Ludovika Campuson. Hangsúlyozta, hogy a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen a közszolgálat művészetére és annak fejlesztésére összpontosít különféle területeken, ideértve a bűnüldözést, a katonai tudományt, a vízgazdálkodást, a közigazgatást, a nemzetközi kapcsolatokat és a tanárképzést. A rektorhelyettes kiemelte Magyarország gazdag, évezredes hagyományait, amelyet megtapasztalhatnak az itt tanuló diákok.
Tamás Enikő Anna, a Víztudományi Kar (VTK) Területi Vízgazdálkodási Tanszékének egyetemi tanára – aki videóhívásban csatlakozott az eseményhez – a kar egyre növekvő számú nemzetközi hallgatóját emelte ki. Részletezte, hogy a VTK olyan területeket foglal magában, mint egyebek mellett a vízgazdálkodás, a víz- és környezetbiztonság, valamint a vízdiplomácia. Hozzátette, hogy a hallgatók gyakorlati képzést kapnak, részt vesznek a terepi mérésekben és megtanulják a modern technológiákat.
Zachar Péter Krisztián, az Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar (ÁNTK) nemzetközi dékánhelyettese bemutatta a kar által kínált képzéseket és lehetőségeket. Kiemelte, hogy a hallgatók az itt folytatott tanulmányaik során mélyebben megérthetik a közigazgatás és a nemzetközi tanulmányok által az olyan történések, mint például az ukrán-orosz konfliktus vagy a Közel-Kelet háborúinak globális eseményeit. A dékánhelyettes hangsúlyozta annak szükségességét, hogy a komplex kormányzati struktúrákban fiatal, képzett szakemberek álljanak rendelkezésre. Emellett a kar kiterjedt nemzetközi kapcsolatokkal rendelkezik, és számos partnerintézménnyel együttműködik világszerte, lehetőséget biztosítva a hallgatók számára a nemzetközi tapasztalatokra.
Halbritter András, a Nemeskürty István Tanárképző Kar (NITK) nemzetközi dékánhelyettese bemutatta az újonnan alakult kar jellegzetességeit. Részletezte azokat a különféle tevékenységeket, amelyek újdonságként jelennek meg a pedagógusképzésben, elősegítve a hallgatók készségeinek fejlesztését.
Kiss Tibor, a Rendészettudományi Kar (RTK) tudományos és nemzetközi dékánhelyettese bemutatta a kar képzési programjait, amelyek lehetővé teszik a hallgatók számára, hogy különféle szakterületeken tanuljanak, ideértve egyebek mellett a jogi nyomozást és a bűnüldözési igazgatást. A képzés célja, hogy felkészítse a hallgatókat arra, hogy kompetens módon szolgáljanak a bűnüldöző szervekben.
Petruska Ferenc alezredes, a Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar (HHK) nemzetközi dékánhelyettese bemutatta a kar által kínált képzési lehetőségeket, ideértve a BA, MA, és PhD fokozatok szerzésének lehetőségeit. A HHK a Magyar Honvédség (MH) haderőnemei számára képez katonai vezetőket, parancsnokokat, valamint a védelmi szféra követelményeinek megfelelő biztonság- és védelempolitikai szakértőket, a képzés célja az is, hogy a hallgatók megismerjék a tisztképzés hagyományait.
A beszédeket követően az egyetemi hallgatói szervezetek mutatkoztak be. Rybár Petra Réka, az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat (EHÖK) elnöke hangsúlyozta: „Az NKE nemcsak a tanulás helye, hanem egy inspiráló környezet is”. Mint mondta, a külföldi diákoknak lehetősége nyílik új tapasztalatok megszerzésére és barátságok kialakítására. A közösség támogatja a hallgatókat az új kihívásokkal szemben, és arra ösztönzi őket, hogy fedezzék fel az egyetemi életet. Koós Bálint, az EHÖK nemzetközi alelnöke kiemelte a szervezet legfontosabb felelősségét, ideértve a hallgatói képviseletet, ösztöndíjakat, pénzügyi és társadalmi támogatást. Ezenkívül a hallgatói szolgáltatásokat, a jogok védelmét és a hallgatói közösség megerősítését szintén a fontos feladatok közé sorolta. Az esemény végén Batki Míra, az Erasmus Student Network (ESN) elnöke bemutatta a hálózatot és üdvözölte a hallgatókat.
Szöveg: Harangozó Éva
Fotó: Szilágyi Dénes