Akár az EU-s döntéshozók figyelmét megragadó szakpolitikai ajánlást is megtanulhatnak írni azok a hazai hallgatók, akik csatlakoznak a kontinens független kutatóintézeteiből alakult európai fegyverleszerelési konzorcium fiatalokat megszólítani kívánó programjához.
Non-proliferáció és leszerelés – lehetőségek és új megközelítések a következő generáció számára címmel rendezett nemzetközi tudományos konferenciát a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar (ÁNTK) Nemzetközi Kapcsolatok és Diplomácia Tanszéke december 4-én, az Oktatási Központban.
A tudományos eszmecsere elsősorban arra irányult, hogy bemutassa az EU Non-proliferációs és Leszerelési Konzorcium (EUNPDC) nemzetközi kutatóhálózatát. A tanácskozást Nagyné Rózsa Erzsébet, az NKE ÁNTK Nemzetközi Kapcsolatok és Diplomácia Tanszékének egyetemi tanára nyitotta meg, aki arra hívta fel a figyelmet, hogy ez az első alkalom, hogy az EUNPDC-ből vendégek érkeztek az NKE-re.
A konzorcium történetét Paola Tessari, az Olasz Nemzetközi Kapcsolatok Intézet (IAI) biztonsági programjának vezető munkatársa foglalta össze. Federica Dall'Arche, a Bécsi Leszerelési és Non-proliferációs Központ (VCDNP) tudományos főmunkatársa pedig a konzorcium fiatal nőknek és az új generációnak szóló kezdeményezését ismertette.
A konferencia folytatásában három, a konzorcium mentorálásában vagy gyakornoki programjában résztvevő hazai fiatal NKE-s szakértő, Bartók András, Novák-Varró Virág és Speck Gyula mutatkozott be egy-egy előadással, melyekben felvázolták a fegyverzetellenőrzés témájának aktuális kérdéseit.
A tanácskozásról bővebben az egyetem tudományos portálja, a ludovika.hu cikkében olvashat.
Szöveg: Sarnyai Tibor
Fotó: Szilágyi Dénes