Rendkívül érdekes, szenvedélyes vitákkal teli két napos rendezvényt, az első Lengyel – Magyar Európa-Tanulmányok Kongresszust szervezte meg a Lengyel Kulturális Intézet és a Centre for Euro-Atlantic Integration and Democracy (CEID).
Az Európai Unió Tanácsának magyar elnöksége végén és a lengyel elnökség előestéjén megrendezett kétnapos programon nem kevesebb, mint 55 Európa-tanulmányokra szakosodott hallgatót, köztük számos doktoranduszt és vezető kutatót láttak vendégül. A résztvevők négy lengyel egyetemről (Varsói Egyetem Európai Központ, Jagelló Egyetem, Stefan Wyszyński Egyetem, Poznańi Közgazdaságtudományi Egyetem) és hat magyar felsőoktatási intézményből (Nemzeti Közszolgálati Egyetem, Budapesti Corvinus Egyetem, Eötvös Loránd Tudományegyetem, Budapesti Metropolitan Egyetem, Mathias Corvinus Collegium, Andrássy Egyetem) érkeztek.
A konferencia résztvevőit Sebastian Kęciek nagykövet köszöntötte, aki felvázolta a lengyel Európa-politika főbb irányvonalait, rámutatva a nemzetközi párbeszéd fenntartásának szükségességére, főként a kultúra, oktatás és tudomány területein.
A fővendég Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter volt, aki rövid bevezetőjét követően közel egy órán keresztül türelmesen és kimerítően válaszolt a résztvevők kérdéseire.
A Nemzeti Közszolgálati Egyetemet Dr. Koller Boglárka az Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar Európa-tanulmányok Tanszék vezetője, Jean Monnet-professzor és Zalai Csaba, korábbi Európa-politikáért felelős helyettes államtitkár, az ÁNTK Európa-tanulmányok Tanszék közszolgálati egyetemi tanára képviselte.
Zalai Csaba előadásában felvázolta az Európai Unió prioritásait, a közép-európai érdekekre helyezve a hangsúlyt. Meglátása szerint a legfontosabb kérdések az energiabiztonság, a migráció a visegrádi csoporton belüli politika, a gazdasági rugalmasság és regionális együttműködés. Az előadás azt vizsgálta, hogy Magyarország uniós elnöksége hogyan tudja kezelni ezeket a közös kihívásokat, egyensúlyt teremtve a nemzeti érdekek és az uniós kohézió és egység tágabb céljai között, illetve rávilágított arra is, hogy a lengyel elnökség megközelítése miben térhet el a korábbiaktól.
Koller Boglárka a krakkói Jagello Egyetem munkatársaival közös panelben azt próbálta feltárni, hogyan tanítják az Európa-tanulmányokat Lengyelországban és hazánkban. A résztvevők bemutatták azokat a változatos tantervi megközelítéseket, kulturális összefüggéseket és történelmi perspektívákat, amelyek formálják a diákok Európáról és az Európai Unióról alkotott képét. A szekció arra is fényt derített, hogy az Európa-tanulmányok képzések hogyan próbálják felkészíteni a hallgatókat az európai integráció előtt álló növekvő kihívások leküzdésére.
A rendezvény elérte kitűzött céljait, többek között azt, hogy hidat építsen a lengyel és a magyar fiatalok között.
Elhangzott, hogy az EU Tanácsának következő félévben sorra kerülő lengyel EU-elnökség alatt több hasonló szakmai rendezvényt is terveznek Budapesten, ezek kapcsán is számít a budapesti Lengyel Intézet az NKE-vel történő együttműködésre.
Szöveg: Farkas Noémi, ÁNTK NO
Fotók: Lengyel Intézet