NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar

„Együttműködés és konfliktusok a bizonytalanság korában” – a Nemzeti Közszolgálati Egyetem és a Granadai Egyetemen közös konferenciája

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) és a Határon Átnyúló Kezdeményezések Közép-európai Segítő Szolgálata (CESCI) által közösen létrehozott Határmenti Együttműködések Kutatóműhely, a Granadai Egyetem Béke- és Konfliktuskutató Intézetével (UGR IPAZ) együtt nemzetközi hibrid konferenciát szervezett a Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozat keretében „Együttműködés és konfliktusok a bizonytalanság korában” (Cooperation and Conflicts in the Age of Uncertainty) címen, november 28-án.

Az egész napos esemény hibrid jellegét az adta, hogy az előadások két egymással online összekapcsolt előadóteremben zajlottak: az egyik helyszín az NKE Szárnyépületében volt, Budapesten, a másik a Granadai Egyetemen, Dél-Andalúziában. Voltak továbbá előadók, akik más helyszínről kapcsolódtak be online, például Chiléből és Erdélyből.

A konferencia célja az egyetemek közötti együttműködés megerősítése volt szakmai tapasztalatcsere révén. Témája a határok és a határokon átnyúló együttműködés kérdéseire fókuszált. Az utóbbi évek eseményei, a 2015-ös menekülthullám, a COVID-19 világjárvány, az orosz–ukrán háború és a közel-keleti konfliktusok, valamint ezek társadalmi, gazdasági hatásai a határok újragondolásához vezettek. Az európai diskurzus alapvetően megváltozott: a határok és a határakadályok eltörlésének gondolata helyett a biztonság kérdése került előtérbe, ami a határok újbóli lezárásához, új határok felépítéséhez és szigorúbb határellenőrzések alkalmazásához vezetett. A konferencia szervezői ezekre a tapasztalatokra alapozva hirdették meg a nemzetközi eseményt.

A konferenciát Varga Réka, az NKE Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Karának (ÁNTK) dékánja nyitotta meg. Beszédében üdvözölte a két egyetem közötti kapcsolat létrehozását, és külön hangsúlyozta a konferencia témájának aktualitását, valamint annak fontosságát a Kar tudományos tevékenysége szempontjából.

Ezt követően José Ángel Ruiz Jiménez, az UGR IPAZ igazgatója mondott köszöntő beszédet, melyben kiemelte, hogy a Granadai Egyetem keretében több évtizede működő kutatóintézetnek ez az első közös projektje budapesti intézménnyel.

Végül Gazsó Dániel, a konferencia ötletadója és főszervezője, az NKE ÁNTK Kormányzástani és Közpolitikai Tanszék (KKT) tudományos munkatársa, oktatója, az NKE–CESCI Határmenti Együttműködések Kutatóműhely tagja köszöntötte az előadókat angol és spanyol nyelven. Beszédében kiemelte továbbá a konferencia multidiszciplináris jellegét. Az egymást követő szekciók három tudományterületet kapcsoltak össze. Egyrészt a határokon átnyúló tanulmányok (cross-border studies) területét, amely egyben az NKE–CESCI közös kutatóműhelyének legfőbb területe. Másrészt a békekutatást (peace research), amely a Granadai Egyetem kutatóintézetének területe. Harmadrészt a kisebbségkutatást (minority studies), ami magában foglalja a határokon átnyúló anyaországi támogatásokat is.

A konferencia első paneljében José Ángel Ruiz Jiménez a fegyveres konfliktusok világrendre gyakorolt hatásairól tartott előadást történeti megközelítésből. Fejes Zsuzsanna, az NKE ÁNTK KKT docense, az NKE–CESCI közös kutatóműhelyének vezetője a határon átnyúló területi együttműködések fejlődéséről és jövőbeli kihívásairól adott számot. Istenes-Benczi Melinda, aki szintén a kutatóműhely tagja a kisebbségek kulturális és politikai reprezentációinak összehasonlító elemzéséhez nyújtott különféle módszertani megközelítéseket. Andrea Barrientos-Soto a Granadai Egyetemről a kulturális másság percepciójának 1996 és 2024 közötti alakulását ismertette a granadai fiatalok vonatkozásában.   

A konferencia második paneljében Juan F. Gamella a Granadai Egyetem antropológus professzora a romák sajátos igazságszolgáltatási rendszerét, a „Romani Krisz” rendszert mutatta be Romániából származó roma diaszpóraközösségek körében folytatott etnográfiai kutatások eredményein keresztül. Ezt követően Gazsó Dániel, majd Kántor Zoltán, a Nemzetpolitikai Kutatóintézet igazgatója a kelet-közép-európai anyaországok nemzetpolitikai gyakorlatait ismertették, különös tekintettel Magyarország külhoni magyarok felé irányuló támogatáspolitikájára. Végül Antonio Ruiz Padilla és Alberto Bueno, a Granadai Egyetem munkatársai hibrid konfliktusok fogalmi kereteiről tartottak előadást.

A konferencia harmadik paneljében Pilar Morales-Giner és Carolina Rebollo-Díaz, a Granadai Egyetem posztdoktori kutatói a klímaváltozás és a népvándorlás spanyol médiában való megjelenését elemezték. Kalmár Ádám, a Baranya Vármegyei Rendőr-főkapitányság Határrendészeti és Idegenrendészeti Osztályának vezető-helyettese, az NKE–CESCI közös kutatóműhelyének tagja Magyarország schengeni belső és külső határvédelméről adott elő. Soós Edit, a Szegedi Tudományegyetem docense, szintén az NKE–CESCI kutatóműhelyének tagja pedig az európai integráció kérdését ismertette a visegrádi országok együttműködésének tükrében.

A témákat Andrea Barrientos-Soto moderálta.

Gazsó Dániel a konferencia lezárásaként reményét fejezte ki, hogy ez az esemény csupán a kezdete a két egyetem közötti együttműködésnek. Hozzátette: „kapcsolatainkat tovább bővíthetjük egy olyan hálózattá, amely összeköti a mediterrán térséget Kelet-Közép-Európával a békés párbeszéd és a tapasztalatcsere szellemében”.

Az esemény szervezésében Gazsó Dániel mellett részt vett: Fejes Zsuzsanna, Istenes-Benczi Melinda, valamint a Granadai Egyetemről Andrea Barrientos-Soto és Francisco Jiménez Bautista.

 

Szerző: A konferencia szervezőbizottsága 

Fotó: Szilágyi Dénes


Címkék: Granadai Egyetem