A Nemzeti Közszolgálati Egyetem munkatársai 2024 november 21-én, online workshop keretében mutatták be a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság támogatásával létrehozott WIW (World Indicators Watchers) nemzetközi indikátor kereső rendszer 2024-évi projekt időszak alatt továbbfejlesztett változatát.
A keresőalkalmazás az Állami Szolgáltatások Digitális Mérőrendszere („ÁSZDM”) projekt kutatási és demo működési szakaszának lezárását követően válik majd elérhetővé. A WIW mintegy 66 nemzetközi mérő- és mutatórendszer, közel 3800 indikátorát teszi kereshetővé, valamint tematikus címkék, időszak és területi érvény szerint szűrhetővé, illetve részben az EUROSTAT közel 8000 indikátora is bekapcsolásra került.
A rendezvény résztvevőit Kovács Endre Miklós köszöntötte. Az NMHH stratégiai igazgatója beszédében hangsúlyozta, hogy a digitalizációból eredő folyamatos változás állandó feladatot jelent minden érintett számára közös felelősséget telepítve mind az állami szervekre, mind a piaci szereplőkre és sok esetben magukra a felhasználókra fogyasztókra is. Ezen felismerés okán az NMHH olyan partnerséget ajánl a polgárok, valamint a hírközlési és médiapaci szereplők, továbbá az érintett állami szervek és nem utolsó sorban pedig a tudományos egyetemi intézmények számára, amelyben együtt járulhatnak hozzá Magyarország és Európa digitális jövőjének építéséhez.
Az NMHH stratégiai szintre emelte az egyetemi tudományos kapcsolatait annak érdekében, hogy naprakész szakértelmet és kompetenciákat tudjon becsatornázni mindennapi feladatellátásába. Az NKE központi szerepet tölt be az NMHH egyetemi tudományos együttműködéseiben, az ÁSZDM kutatási program szorosan kapcsolódik a hatóság 2023-26-os stratégiájához, a közös munka 2025-ben már a negyedik évébe lép. Az ÁSZDM projekt széles szakmai spektrumot felölelő jelentős volumenű, illetve ami nagyon fontos gyakorlati alkalmazhatóságú szempontokat középpontba helyező programja egyik legékesebb példája az NKE és az NMHH kutatási közfeladatellátási metszéspontjainak.
Kis Norbert, az Állami Szolgáltatások Digitális Mérőrendszere (ÁSZDM) kutatási program szakmai vezetője foglalta keretbe a korábbi és az ez évi fejlesztéseket a továbblépési célokkal. Hangsúlyozta, hogy nemcsak a projekt szakmai hátterébe tartozó Kormányzástani és Közpolitikai Tanszék számára fontos, hogyan tudjuk ezeket a mérőrendszereket átláthatóvá, jól kereshetővé és felhasználhatóvá tenni, hanem minden tanszék minden kutatóegység kihívásként éli meg azt, hogy az adat vezérelt tudomány korában hogyan lehet ezeket nagy indikátorrendszereket, statisztikai rendszereket jól használni. Továbbmenve nemcsak az NKE kutatói és oktatói a program célcsoportjai, hanem az egész hazai akadémiai világ, illetve mivel ez egy angol nyelvű rendszer és a tudomány nem ismer határokat, így tulajdonképpen a világ tudományos közössége, akinek a figyelmére számot tarthatna a rendszer.
Másik célcsoport a magyar közszolgálat, itt jól definiálható az a nemzeti érdek, az a közérdek, közjó, amelynek érdekében készül a fejlesztés, nevezetesen kormányzati döntések előkészítése közigazgatási, közszolgálati munka, amely szintén egyre inkább adatvezérelt és egyre nagyobb mértékben épít azokra az indikátorrendszerekre, mérőrendszerekre, amelyek itthon és külföldön készülnek. Nemzeti érdek, hogy az NKE ezen keresztül is próbálja segíteni a közszolgálati döntéselőkészítést, döntéshozatalt, elemzések, hatástanulmányok elkészítését.
A fejlesztési folyamatban 2025-ös évre tervezhető a rendszer optimalizálása és finomhangolása és fokozatosan kerülnek bekapcsolásra azok a felhasználói körök, akiktől munkájuk révén, a használat révén a rendszer is tanulni, fejlődni tud.
Az NKE körében történő elérhetővé tétel várhatóan februárban történik meg, jövő májusban pedig minden hazai egyetem és kutató számára megnyílik a rendszer. Ezt követően 2025 szeptemberében a hazai központi közigazgatásban dolgozók számára is felkínálják a WIW használatát.
A használat során a jelenlegi állapotához képest egyre okosabb lesz a rendszer, egyre jobb egyezéssel tudja majd adni a kérdező által kért adatokat - nem sokkal többet és nem sokkal kevesebbet, mint amit a kutató vár.
Kovács Magor, aki az ez évi informatikai fejlesztőmunkát összefogta, előadásában bemutatta a WIW felépítését, főbb funkcióit, majd ezt követően Bozsó Gábor szakértő néhány példán keresztül mutatta meg, hogyan lehet kutatói kulcsszavak használatával eljutni azokhoz a találati listákhoz, amik a kutatók munkáját segíteni tudják. Kaiser Tamás felhasználói lehetőségeket hangsúlyozó hozzászólása után, a 2024-év fejlesztéseit és a 2025-ös évre kidolgozás alatt lévő tervek felé mutató irányokat összegezte Csuhai Sándor.
Az ÁSZDM projekt vezetése és megvalósító munkatársai bíznak benne, hogy aktívan támogatni tudják majd a hazai felhasználói köröket (akadémiai és közigazgatási oldalon is), emellett októberben már angol nyelvű promóciós eseményt is tudnak szervezni és meg tudják szólítani különböző csatornákon a nemzetközi akadémiai közvéleményt, hogy használják a Ludovika honlapján a WIW rendszert.
Szerző: Csuhai Sándor, Galambos Anikó