NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar

Az önkormányzatiság napjainkban

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar (ÁNTK) Közszervezési és Infotechnológiai Tanszéke november 8-án szervezte meg a X. Önkormányzatiság napjainkban elnevezésű konferenciáját az egyetem Szent László Kápolnájában.

A rendezvény nyitóbeszédét Budai Balázs egyetemi docens és a tanszék vezetője tartotta, hangsúlyozva, hogy ez egy jubileumi, de egyben búcsú konferencia is. Kiemelte, hogy az esemény célja a 2024. június 9-én megtartott európai parlamenti, önkormányzati, valamint a nemzetiségi önkormányzati választások és október 1. közötti, úgynevezett átmeneti időszak vizsgálata volt.

Jáckli Tamás, a Nemzeti Választási Iroda (NVI) elnöki tanácsadója beszédében részletezte az idei választások tapasztalatait. Elmondta, hogy ez volt az első alkalom a rendszerváltás óta, hogy három országos választást bonyolítottak le egyszerre. Kiemelte, hogy az aktív választópolgárok részvételének száma jelentősen nőtt a korábbi választásokhoz képest. Az elektronikus automatikus döntéshozatal bevezetésével csökkent az adminisztrációs teher és a névjegyzéki ügyekkel kapcsolatos visszaélések mértéke is. Összesen 24 településen tartottak újra számlálást, és a választások teljes költsége megközelítőleg 21 milliárd forint volt.

Dukai Miklós, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium önkormányzati államtitkára az átmeneti időszak önkormányzatiságának működésével kapcsolatban felhívta a figyelmet arra, hogy a 2022 nyarán bekövetkezett alaptörvény-módosítás értelmében döntött a joggyakorló arról, hogy a választások 2024. június 9-én legyenek, de az új ciklus október 1-jétől kezdődik, mivel a 2019-ben megválasztott képviselők és polgármesterek mandátuma 2024. szeptember 30-ig terjed. Rámutatott, hogy összességében az időszak jogi szempontból zökkenőmentesen zajlott. Hozzátette, hogy a minisztérium továbbra is támogatja az önkormányzati munkát, egyebek mellett hírlevelek és a közösségi média révén.

Danka Ferenc, a Pest Vármegyei Kormányhivatal Törvényességi Főosztályának vezetője az önkormányzati működés törvényességi felügyeletéről elmondta, hogy a Pest Vármegyei képviselői testületek a joggyakorlás követelményeinek megfelelően tevékenykedtek. Példaként említette, hogy a választás napján két településen is betöltetlen volt a polgármesteri tisztség, ahol az újonnan választott polgármester már október 1-je előtt elkezdhette a munkáját.

Gyergyák Ferenc, az NKE ÁNTK Közszervezési és Infotechnológiai Tanszékének mesteroktatója és a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) főtitkára az emberi tényezők fontosságára hívta fel a figyelmet: példaként felhozva, hogy a régi és új polgármester közötti kommunikációs hiányosságok is szerepet játszhatnak az átadás-átvétel problémáiban.

Hodálik Pál, Szarvas polgármestere és a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének társelnöke kifejtette, milyen lehetőségei vannak egy újonnan megválasztott polgármesternek a megválasztástól a hivatalba lépésig. Hangsúlyozta a felkészülés fontosságát az köztes idő alatt, és elmondta, hogy egyeztetett a képviselőkkel a SZMSZ előkészítéséről, az alpolgármester személyéről és a bizottságok felállításáról. Az átadás-átvétel és az első testületi ülés problémamentesen zajlott le a településen.

Budai Balázs záróbeszédében kijelentette, hogy a mostani konferencia valószínűleg az utolsó ilyen esemény volt. Ugyanakkor arra bátorította a jelen lévő hallgatókat, hogy folytassák az önkormányzati igazgatás tudományos művelését.

 

Szöveg: Harangozó Éva

Fotó: Szilágyi Dénes