Az amerikai dollár pontos gazdasági szerepéről, a Karib-térség pénzügyi érdekességeiről és az M-PESA kenyai szerepéről tartott előadást a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen Pásztor Szabolcs, a Közgazdaságtani és Nemzetközi Gazdaságtani Tanszékének habilitált egyetemi docense november 5-én.
Pásztor Szabolcs bevezetőjében emlékeztetett: a Nemzetközi Fizetések Bankja (BIS) háromévente készít pénzügyi jelentéseket, a legutóbbi 2022 áprilisában jelent meg. Az egyetemi docens rámutatott: az euró-zóna ugyan működik, de nem tudja felvenni a versenyt a dollárral szemben. Felhívta a figyelmet arra, hogy a BIS adatai ugyan pontosak, de nem valósak, ezért a kutatók nem tudnak ezekre az adatokra támaszkodni.
Pásztor Szabolcs előadásában leszögezte, hogy a pénz digitalizációjával és globalizációjával eltávolodunk attól, hogy meg tudjuk határozni, milyen szerepet töltenek be az egyes fizetőeszközök a világban, majd beszélt egyebek mellett Kína saját fizetési rendszeréről, a Karibi-térség új fizetőeszközéről és a kenyai M-PESA-ról is.
További részletek az egyetem tudományos-ismeretterjesztő portálján, a ludovika.hu-n olvashatók.
Szöveg: Szabó Réka Zsuzsanna
Fotó: Szilágyi Dénes