A Ludovika Scholars Program keretében látogatott az Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Karra Dr. Remzije Istrefi, a Pristinai Egyetem jogtudományi professzora, a Koszovói Alkotmánybíróság bírája, aki egy nyilvános előadást és egy workhopot tartott az érdeklődő hallgatóknak és kollégáknak. Az alkotmányosság, az emberi jogok, a béketeremtés és az átmeneti igazságszolgáltatás szakértőjeként Dr. Istrefi látogatása egyedülálló lehetőséget biztosított, hogy az érdeklődők megismerhessék azokat a sürgető jogi és társadalmi problémákat, mellyel egy konfliktushelyzetből kilábaló társadalom néz szembe.
Dr. Istrefi nyilvános előadásában az alkotmánybíróságok tágabb szerepét tárta fel a demokratikus elvek és a jogállamiság érvényesítésében, Koszovót esettanulmányként felhasználva. Élénk ábrázolást nyújtott a bíróságnak a jogi elszámoltathatóság fenntartására irányuló erőfeszítéseiről, miközben megkérdőjelezte azt, hogy a törvényes büntetésre való túlzott összpontosítás akadályozhatja-e a hosszú távú megbékélési erőfeszítéseket. Előadása kiemelte a közösségvezérelt megbékélési folyamatok fontosságát is, hangsúlyozva, hogy a jogi igazságszolgáltatást gyakran kulturális és társadalmi gyógyítással kell kiegészíteni.
A workshop a koszovói alkotmányos keretek konfliktust követő újjáépítésének sajátos kihívásaira összpontosított. Dr. Istrefi részletezte, hogyan használták a törvényt Koszovó különböző etnikai csoportjai közötti megbékélés elősegítésére, biztosítva a kisebbségi jogokat, miközben egyensúlyt teremtettek a nemzeti egység között. A vita kulcsfontosságú területei között szerepelt az Alkotmánybíróság szerepe az emberi jogok jogi mechanizmusokon keresztüli védelmében, mint például a kisebbségek kormányzati képviselete, a nyelvi jogok és a kultúra védelme. Dr. Istrefi példákat is megosztott azokról az alkotmányos vitákról, amelyekkel a bíróság szembesült, beleértve a földjogokat, valamint a nemzeti szimbólumok és a kisebbségi autonómia közötti feszültségeket.
Dr. Istrefi előadásai nemcsak akadémiai szempontból voltak kiemelkedőek, hanem mélyen gyakorlatiasok is. Hatalmas tudásával és közvetlenségével megnyerte a hallgatóságot, akik dicsérték világos, lebilincselő előadásmódja és a tapasztalataiból megosztott élénk, valós példái miatt. Látogatása során fontos új perspektívát mutatott be a koszovói konfliktus tartós hatásairól, rávilágítva, hogy a törvény továbbra is létfontosságú szerepet játszik a történelmi sérelmek kezelésében és a béke előmozdításában.
Szöveg: NKE ÁNTK Nemzetközi Osztály és Képzési Programok Osztály
Képek: Szilágyi Dénes