A Kínai Hadtudományi Társaság és a Kínai Nemzetközi Stratégiai Tanulmányok Intézet meghívására Dr. Szenes Zoltán professzor emeritus (HHK, Nemzetközi Biztonsági Tanulmányok Tanszék) és Dr. P. Szabó Sándor tanszékvezető egyetemi docens (ÁNTK, Kína-Tanulmányok Tanszék) vett részt és tartott előadást a XI. Pekingi Xiangshan Fórumon. Magyarországról továbbá Dr. Demkó Attila, az MCC Geopolitikai Műhely vezetője vett részt a rendezvényen. A 2024. szeptemberi pekingi katonai, biztonságpolitikai konferencia a béke előmozdítását szorgalmazta, még ha a szekcióüléseken éles viták is folytak az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban.
A pekingi tanácskozás – a szingapúri Shangri-La Biztonsági Fórum és a Szöuli Védelmi Dialógus mellett – az ázsiai-csendes-óceáni térség legnagyobb katonai, biztonságpolitikai rendezvénye, amelyre idén 510 politikus, katona, oktató és kutató volt kíváncsi 101 országból és 8 nemzetközi szervezettől.
A szeptember 12-14. között megrendezett konferencia a globális biztonsági kormányzás, a multipolaritás, a globális dél és a béke megteremtésének kérdéseivel foglalkozott, miközben a részvevők megismerkedtek a kínai globális (globális biztonsági, fejlődési és civilizációs) kezdeményezések céljaival, programjaival és eddigi eredményeivel.
A tanácskozás plenáris ülésein négy témát vitattak meg a rendezvény részvevői: 1. Biztonsági együttműködés és az ázsiai-csendes-óceáni fejlődés és stabilitás; 2. Multipolaritás és a változó nemzetközi rend; 3. A Globális Dél és a világ békés fejlődése; 4. A nemzetközi mechanizmusok és a globális kormányzás.
A konferencia munkamegosztása szerint a plenáris üléseken állami vezetők, politikusok és a térségi katonai vezetők adtak elő (ezért nevezik a rendezvényt fórumnak). Az esemény akadémiai részét a szekcióülések jelentették, amelyekben a részvevők nyolc témakörben (ASEAN és az ázsiai-csendes-óceáni biztonsági architektúra, északkelet-ázsiai biztonság, európai biztonság, Közel-Kelet biztonsági helyzete, Kína és az Egyesült Államok együttműködése, korszakalkotó technológiák felhasználása, nemzetközi fegyverzetellenőrzés, humanitárius válságkezelés), szekciónként két panelben, folytattak diskurzust. Újdonság volt, hogy idén már esti szemináriumok (19.30-21.00) is bekerültek a programba, amelyeken izgalmas témákat vitattak meg az érdeklődők (tengeri biztonság, világűr biztonsági kihívásai, mesterséges intelligencia alkalmazása, terrorizmus, modern háborús narratívák, afrikai békeépítés). A fórum nagy előnye, hogy a meghívottak az országok széles spektrumából kerültek ki (mindenekelőtt Oroszország erős részvételét emeljük ki), amely így igazi vitafórumot jelentett a szekcióvitákban. A tanácskozás most is a kínai és nemzetközi média élénk érdeklődése közepette zajlott.
A konferencia napirendje, tematikája a változó biztonsági környezetről, valamint a kínai vezetés tudatos nemzetközi építkezéséről tanúskodik. A tanácskozás-sorozatot a kínai házigazdák 2006-ban indították, eleinte kétévente szervezték, majd 2014-től áttértek az éves működésre. Ezt a folyamatot csak a Covid akadályozta meg, 2020-2022 között szünetelt a fórum. A mostani, XI. fórum részvevői az NKE részéről 2014 óta vesznek aktívan részt a Xiangshan Fórumon, így átlátják a fórum fejlődését és vonalvezetését is. Míg a 2014. évi konferencia a regionális biztonsági intézményrendszer fontosságát tárgyalta, a 2015. évi fórum már az ázsiai-csendes-óceáni biztonsági architektúra fejlesztését (dialógus, kooperáció és kölcsönös előnyök) szolgálta. A 2016. évi rendezvény központi kérdése a globális biztonsági kormányzás volt, melynek során Kína egyértelműen jelezte, hogy bele kíván szólni az új világrend alakításába. A VIII. Xiangshan Fórum az új biztonsági partnerség építését szorgalmazta az egyenlőség, a kölcsönös bizalom és a kölcsönösen előnyös (win - win) együttműködés alapján. A 2019. évi tanácskozás a nemzetközi rend megóvásának és a békeépítés erősítésének fontosságát hangsúlyozta. A Covid után, a 2023. évi X. Fórum már a nagyhatalmak felelősségét vizsgálta a globális biztonsági kormányzásban.
Az idei, XI. Fórumba pedig Kína valósággal „berobbant” az új globális kezdeményezéseivel, amelyek közül részletesen bemutatták Hszi Csin-ping elnök 2022-ben javasolt Globális Biztonsági Kezdeményezés (Global Security Initiative – GSI) c. programját. A kezdeményezés célja hivatalosan az oszthatatlan biztonság elvének fenntartása, kiegyensúlyozott, hatékony és fenntartható biztonsági architektúra kiépítése, valamint a törékeny biztonságú országok segítése saját nemzetbiztonsági rendszer kialakításával. A GSI céljainak elérése érdekében Kína már több mint 100 országgal, illetve több szervezettel írt alá két- és többoldalú együttműködési megállapodást. A kezdeményezésben nem nehéz felismerni Peking biztonsági és katonai befolyásának erősítését célzó szándékot.
A konferencián Dr. Szenes Zoltán Európa védelmének erősítéséről beszélt az európai biztonsággal foglalkozó 3. szekcióban, míg Dr. P. Szabó Sándor az észak-kelet-ázsiai biztonságot tárgyaló 2. szekcióban a térség biztonsági folyamatainak globális összefüggéseiről tartott előadást. Dr. Szenes Zoltán továbbá – mint a Magyar Hadtudományi Társaság elnöke – részt vett a Kínai Hadtudományi Akadémia civil kutatói vezetői részére szervezett munkaebéden.
Szerző: Prof. Dr. Szenes Zoltán