A közigazgatási jog és államtudomány a múlt és jelen metszéspontjában címmel tartott könyvbemutatót a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar (ÁNTK) Lőrincz Lajos Közigazgatási Jogi Tanszéke (LLKJT) október 18-án. Az NKE John Lukacs Társalgójában megtartott eseményen a Ludovika Egyetemi Kiadó gondozásában megjelent két reprint kiadás mellett a jelenlévők megismerhették Lapsánszky András – Patyi András – Varga Zs. András A magyar közigazgatási jog általános tanai című művét is.
„Nagyon szoros és egyre szorosabb a kapcsolat az alkotmányjog, az államtudomány és a közigazgatási jog között és ezt egyre inkább tükrözi az oktatás, illetve az oktatásban használt könyvek is” – jelentette ki bevezetőjében Balogh-Békesi Nóra, az ÁNTK LLKJT vezetője.
Lapsánszky András – Patyi András – Varga Zs. András A közigazgatási jog általános tanai című kötetét Berkes Lilla mutatta be. A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Kar Közigazgatási Jogi Tanszékének egyetemi docense szerint hálátlan feladat a közigazgatási jogról könyvet írni, amit a szerzők is alátámasztanak, mert a most megjelent anyagon is tizenhat évig dolgoztak.
„Azt a kettősséget, hogy egy mű szakkönyv és tankönyv is egyben, nem tapasztaljuk” – mutatott rá Berkes Lilla, felhívva a figyelmet arra, hogy ha meg akarjuk érteni a közigazgatás működését, az túlmutat egy tankönyv keretein. Emlékeztetett: a legtöbb közigazgatási joggal foglalkozó könyv a hatósági eljárásokon keresztül mutatja be a jogintézményeket. Az egyetemi docens kifejtette: a most megjelent kötet három részre oszlik, mégis szoros egységet alkot. Az első a közigazgatás alkotmányos kereteit, a második a működés jogi alapkérdéseit, a harmadik pedig a szervezet személyzeti felépítéseit mutatja be – részletezte. Hozzátette: ez a kötet egy második, bővített kiadás.
„A könyv legnagyobb pozitívumai közé tartozik a garanciák hangsúlyozása” – jelentette ki Berkes Lilla, aki ezt ezért tartja fontosnak, mert véleménye szerint sokan a közigazgatásnak többnyire csak a szankcionáló és nem az együttműködő, jogokat biztosító részét látják. Az egyetemi docens beszélt még azokról a közszolgáltatásokról is, amelyeket az önkormányzatoknak kell biztosítaniuk. Ezek között a feladatok között említette a vezetést, a szervezést, a gazdasági kérdéseket, a tulajdonnal való rendelkezést, illetve a közigazgatási szerződéseket.
Robert von Mohl Az államtudományok encyclopaediája című művének reprint kiadását Halász Iván ismertette. Az ÁNTK Alkotmányjogi és Összehasonlító Közjogi Tanszékének vezetője a szerzőről egyebek mellett elmondta, hogy a 19. században élt és egy német köztisztviselői családból származó tudós és jogász volt, aki részt vett a politikai életben is. Halász Iván szerint kézikönyvnek is nevezhető a kötet, amely a nemzetközi joggal és az államerkölcstannal foglalkozik. A szerző kitér arra is, „egy államnak mit illik és mit nem illik tenni”, ugyanakkor dilemmákat is megfogalmaz, emellett komoly előnye, hogy a korabeli szakirodalmat is felsorolja – fejtette ki.
Nagy Ernő 1914-ben hetedik alkalommal megjelent, 474 oldalas, Magyarország közjoga című könyvének újabb reprint kiadását Schweitzer Gábor mutatta be. Az ÁNTK Alkotmányjogi és Összehasonlító Közjogi Tanszékének egyetemi tanára a kortárs szerzők hasonló műveinek felsorolása után kitért arra, hogy a közjogi professzorként tevékenykedő Nagy Ernő szakítani próbált a történeti, leíró jelleggel és a dogmatikai módszer mellett foglalt állást annak érdekében, hogy a közjog alkalmazza a jogi elemzéseket.
Patyi András, az ÁNTK Közigazgatás-tudományi Doktori Iskolájának vezetője A magyar közigazgatási jog általános tanai című mű egyik szerzője kifejtette: a kötet az Államtudományi Klasszikusok sorozat tizedik darabjaként jelent meg a Ludovika Egyetemi Kiadó gondozásában. Beszélt arról is, hogy a kiadást az Igazságügyi Minisztérium támogatta, mivel a sorozat ötlete rajta kívül Trócsányi László korábbi igazságügyminisztertől és Koi Gyulától, az ÁNTK LLKJT tudományos főmunkatársától származik.
„Az államügyeket kell a legfontosabbnak tartani minden egyéb között, hogy jól intéztessenek. (…) Hiszen a jól kormányzott állam a legnagyobb mentsvár, s ebben minden benne van: ha ez egészséges, akkor minden egészséges – ha viszont ez tönkremegy, minden tönkremegy” – zárta beszédét Démokritosz görög filozófust idézve az NKE prorektora.
Az esemény végén Koi Gyula – a két reprint kiadvány előszavának írója – a szövegek újrakiadásának hasznosságát hangsúlyozta. Kiemelte azt is, hogy a bevezető tanulmányok – amelyek tartalmazzák a szerzői életrajzokat is – segítenek a hallgatóknak az orientálódásban.
Szöveg: Szabó Réka Zsuzsanna
Fotó: Szilágyi Dénes