Az NKE ÁNTK Közgazdaságtani és Nemzetközi Gazdaságtani Tanszéke a Magyar Közgazdasági Társaság Pénzügyi és Államháztartási Szakosztályaival együttműködve szervezte meg idén a Pénzügyi reziliencia és felépülés az inflációs sokkból című angol nyelvű konferenciát. Az eseményre október 17-én került sor a Széchenyi Díszteremben.
Kutasi Gábor, az NKE Gazdaság és Versenyképesség Kutatóintézet (GVKI) vezetőjének felvezetője után – amelyben megköszönte a Konrad-Adenauer-Stiftung támogatását – Bartóki-Gönczy Balázs, az ÁNTK tudományos dékánhelyettese köszöntötte a résztvevőket. Megnyitójában felvázolta az elmúlt évek gazdaságpolitikai kihívásait, a gazdasági növekedést és a versenyképességet akadályozó folyamatokat. A közelmúlt eseményeit ismertetve elmondta: a világ központi bankjai kamatemeléssel reagáltak az emelkedő inflációra, ez magasabb hitelfelvételi költségeket eredményezett a bankok és vállalkozások számára.
A pénzintézetek helyzete gyengült, a vállalkozásoknak pedig emelkedő nyersanyag-, munkaerő- és szállítási költségekkel kellett szembenézniük. Ráadásul a magasabb kamatlábak növelték a meglévő adósságok törlesztésének költségeit, ez cash-flow problémákhoz vezethetett. Erre pedig áremelkedéssel, költségcsökkentéssel, elbocsátásokkal reagált a vállalati szektor – sorolta a fejleményeket a dékánhelyettes. Az innováció és a növekedés lassult, a versenyképesség csökkent. E folyamatok igencsak próbára tették a bankok és a vállalkozások ellenálló képességét. Az e helyzetben meghozott döntésekről és ezek eredményeiről szól e szakmai fórum.
Ezt követően Vastag László, az MNB pénzpiaci szervezetek prudenciális és fogyasztóvédelmi felügyeletéért felelős ügyvezető igazgatója „Pénzügyi reziliencia a bankszektorban az inflációs sokk és az antiinflációs politikák után” címmel tartott előadást. Az elmúlt három évben a hazai bankrendszert egymás után érték a sokkok – idézte fel az igazgató, majd részletesen beszámolt az egyes kihívásokra adott válaszokról.
Az első előadói szekcióban elsőként Peter Tóth, a Szlovák Nemzeti Bank vezető kutatója, a Pozsonyi Közgazdaságtudományi Egyetem tanársegédje „A háztartások rezilienciája: életelégedettség és egyenlőtlenség Szlovákiában: jövedelem, fogyasztás és vagyon” címmel osztotta meg gondolatait. Ebben szlovákiai háztartási felmérésük megállapításait ismertette. A kutatás nyomán az körvonalazódott, hogy a szlovák háztartásokban élők elégedettségét a magasabb jövedelem, fogyasztás és nagyobb vagyon növeli. E kategóriákon belül kulcsfontosságú a munkajövedelem, a luxusfogyasztás és a reáljavak.
A konferencia említett és további előadásairól részletes beszámolónkat az NKE tudományos portálján, a ludovika.hu cikkében olvashatják.
Szöveg: Kovács Lilla
Fotó: Szilágyi Dénes