„Amennyiben az olyan fogalmak hazai kutatóit és szakirodalmát vizsgáljuk, mint a nemzetközi kapcsolatok, az európai békerendszerek, a nagyhatalmi szerződések és a diplomácia, a magyar külpolitika, vagy a francia kapcsolatok, akkor nem kérdéses, hogy az elsők között Fülöp Mihály kiemelkedő szakmai eredményeivel találkozunk” – fogalmazott Deli Gergely, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem rektora ünnepi köszöntőjében. Az idén 70. születésnapját ünneplő professzort kollégái, barátai, tanítványai köszöntötték a frissen megjelent Titkos cikkek az Örök békéhez címet viselő ünnepi tanulmánykötettel, melynek bemutatóját december 7-én tartották a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Széchenyi Dísztermében.
Méltatásában Deli Gergely rektor kiemelte, hogy Fülöp Mihály számára a magyar külpolitika történetének és a diplomáciatörténet modern korszakainak elmélyült oktatása „nemcsak évtizedes kötelezettség, de mindannyian, akik vele együtt dolgozhatunk, látjuk, hogy szívügye is. Elkötelezetten építette a kutatók között a kapcsolatokat, segítve a kortárs és fiatalabb korosztály kiemelkedő tehetségeit”. Ez a kapcsolati háló végig jelen van a professzor életművében, aki a hazai felsőoktatás mellett ösztöndíjak és kutatóutak révén megfordult a Stanford Egyetem Hoover Intézetében vagy a George Washington Egyetemen Fulbright Fellow-ként is.
De a magyar felsőoktatásban is kiemelkedő, hogy saját jogon a francia Conseil National des Universités történelemtudományi osztálya által minősített egyetemi professzor lett Franciaországban. Ennek köszönhetően oktatott diplomáciatörténetet és nemzetközi kapcsolatokat egyebek mellett a Sorbonne, a párizsi Sciences Po, a Lyoni vagy a Grenoble-i Egyetem diákjai számára is.
A magyar tudományos életben egyetemi pályafutása mellett az MTA köztestületi tagjaként, sőt a Magyar-Román Történész Vegyesbizottság titkáraként tette le névjegyét a diplomáciatörténeti kutatások elindítása terén. Ezzel párhuzamosan kutatóként 1975 és 2000 között részt vett a Magyar Külügyi Intézet munkájában, sőt a rendszerváltás körüli átmenet időszakában igazgatója is volt az intézetnek, ezzel is formálva a diplomáciai irányokat és háttértudást biztosítva az aktuális magyar külpolitika gyakorlói számára.
Az életmű kapcsán megjelent tisztelgő kötet bemutatóján a szerkesztők: Barna Attila és Zachar Péter Krisztián is ezt a kettősséget emelték ki, amikor a kötetben szereplő tanulmányokat a magyar politika- és diplomáciatörténet, illetve a nemzetközi kapcsolatok tudományág szerint csoportosítva mutatták be. Kiemelték, hogy Fülöp Mihály kutatási módszertana, témaválasztása és a magyar diplomácia- illetve külpolitika történetírásra gyakorolt hatása nemcsak időtálló, de iskolateremtő jelentőségű.
A békeelőkészítés, béketárgyalások és békerendszerek fogalomkörében kiadott forrásközlései, illetve elemzései a mai gyakorló szakemberek számára is iránytűként szolgálhatnak. Így az egyetemen felnövő, a jövő generáció számára is megkerülhetetlen alapmunkák kapcsolódnak Fülöp Mihály nevéhez, ami abban is tükröződik, hogy az ünnepi kötet tanulmányaiban a kollégák rendre megtalálták a kapcsolódási pontot saját és az ünnepelt munkásságának témakörei között.
Az ünnepelt röviden mondott köszöntet a szervezőknek, a Ludovika Egyetemi Kiadónak, valamint az ünnepség valamennyi résztvevőjének. Beszédében kiemelte életművének kapcsolódását Juhász Gyula külpolitikai kutatásaihoz, és egy rövid anekdota keretében idézte fel, hogyan irányította figyelmét és érdeklődését az 1947-es párizsi békére Ránki György.
Bartóki-Gönczy Balázs, az ÁNTK tudományos dékánhelyettese pohárköszöntőjében a megkezdett iskolateremtő munka folytatására és a közös tudományos eszmecsere még intenzívebb megvalósítására invitálta az ünnepeltet.
Szöveg: ÁNTK Nemzetközi Kapcsolatok és Diplomácia Tanszék
Fotó: Szilágyi Dénes