NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar

Interdiszciplináris közgazdaságtan - Szükséges-e forradalmasítani az ipar 4.0-át?

Interdiszciplináris közgazdaságtan – Szükséges-e forradalmasítani az ipar 4.0-át? címmel szervezett szakmai, tudományos előadást november 28-án az NKE ÁNTK Közgazdaságtani és Nemzetközi Gazdaságtani Tanszéke és Tudományos Diákköre, amelyen Kovács Olivér, a tanszék tudományos főmunkatársa mutatta be kutatásának legfontosabb eredményeit.

Kovács Olivér bemutatta azon országok listája, amelyek a 2016 és 2019 közötti időszakban iparpolitikai tervet valósítottak meg, kiemelve a V4-es országokat is. Elhangzott, hogy a technológiai fejlődésnek mindenképpen a gazdasági növekedést, valamint a zöld átállást kell ösztönöznie és erősítenie.

Az előadás középpontjába a grafén állt, amelyről a résztvevők megtudhatták, hogy a „jövő anyagának” is nevezik, mert e nagy potenciállal rendelkező anyagot számos ágazatban alkalmazzák, az okostelefonok gyártásától a napelemek építéséig. A grafén különféle tulajdonságai közül a leginkább kiemelkedik a magas hő- és elektromos vezetőképessége, rugalmassága, szívóssága, könnyűsége és ellenállása. Ezek a jellemzők nagy hasznára lehetnek az innovációnak a különböző ágazatokban és valódi forradalmat jelenthetnek.

A grafén használata az újratölthető akkumulátorok gyártásában nagy ugrás lehet az energiahatékonyság felé. Továbbá innovációs fordulópontot is jelenthet a megújuló energiaszektorban, mivel ennek az anyagnak a felhasználása sokkal több energiát termelhet, mint amennyit ma termelnek.

Az előadás második felében szó esett egyebek mellett a pénzügyi szektor és a reálgazdaság közötti divergenciáról, amely kisebb lehetőséget teremt a fejlődésre, de a hitel expanzió termelékenység nélkül, valamint az adósság-piacok növekedése témakörök is. Elhangzott, hogy megfigyelhető lesz az iparágakon belüli koncentráció növekedése. Kovács Olivér hangsúlyozta azt is: a grafén technológiában rengeteg lehetőség rejlik, viszont annak érdekében, hogy ezeket az előnyöket ki lehessen használni, előfeltételként jelenik meg a pénzügyi rendszerek stabilitásának és hatékonyságának megteremtése.

 

Szöveg: Szűcs Petra

Fotó: ÁNTK