E címmel szervezett szakmai fórumot az NKE Alkotmányjogi és Összehasonlító Közjogi Tanszéke és a Kisebbségpolitikai Kutatóműhelye december 5-én a Ludovika Főépület Zrínyi Teremében.
Az eseményt Bartóki-Gönczy Balázs, az ÁNTK tudományos dékánhelyettese nyitotta meg. Elmondta: a határon túli magyar kisebbségek helyzete az NKE szempontjából fontos kérdés. Ezen az eseményen nem nyelvi kisebbségi szemszögből, hanem alkotmányjogi nézőpontból közelítik meg a témát a meghívott vendégek, akik a környező államok parlamenti képviselői, emellett EP-képviselői posztokat is betöltöttek, tapasztalataik ezért nagyon fontosak a parlamentarizmus és a jogalkotás szempontjából. Az NKE nagy hangsúlyt fektet a nemzetpolitikai területek oktatására és a nemzetközi kitekintés, összevetés is lényeges érték. Jelen esemény mindezen szempontokat ötvözi, ily módon nagyon hasznos a köz szolgálatára készülő hallgatók számára – zárta köszöntőjét a dékánhelyettes.
Halász Iván, az Alkotmányjogi és Összehasonlító Közjogi Tanszék vezetője a Konrad-Adenauer-Stiftung támogatását köszönte meg, emellett jelezte: a tanszéken van hagyománya a parlamentarizmus témájával kapcsolatos események szervezésének, jellemzően a május 2-i Parlamentarizmus Napjához kötődően.
Nyitóelőadásában Szabó Zsolt tudományos munkatárs térségünk parlamentjeinek főbb jellegzetességeit vette számba. A választási részvételt nézve az derült ki, hogy nyugatról keletre csökken a voksolók aránya, ennek kapcsán érdemes lehet megvizsgálni a parlament intézményébe vetett bizalom alakulását – jegyezte meg.
Az előadást követő kerekasztal-beszélgetésen a szlovák, a román és az ukrán parlamentek munkájába engedtek betekintést az ott élő magyar képviselők. A beszélgetésen Csáky Pál, a Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsa és az Európai Parlament volt képviselője, Sógor Csaba, a romániai Szenátus és az Európai Parlament volt képviselője, és Tóth Mihály, az ukrajnai Legfelsőbb Tanács volt képviselője cseréltek eszmét kisebbségi jogokról, érdekérvényesítésről, szövetségkötésekről. Minderről részletesen az NKE tudományos portálján, a ludovika.hu cikkében olvashatnak.
Szöveg: Kovács Lilla
Fotó: Szilágyi Dénes