Pályakezdő Civilisták III. Szimpóziuma

Május 30-án rendezték meg a Pályakezdő Civilisták III. Szimpóziumát, amelynek célja egy olyan platform biztosítása, amellyel a szakmai pályájuk első felében járó fiatalok – adjunktusok, tudományos munkatársak, egyetemi tanársegédek és tudományos segédmunkatársak – lehetőséget kapnak arra, hogy legújabb tudományos kutatási eredményeiket bemutathassák.

A konferencia témája ebben az évben a Polgári Törvénykönyv elfogadásának 10. évfordulójához kapcsolódott.

Papp Tekla tanszékvezető egyetemi tanár köszöntőjét követően változatos témákat mutattak be az előadók: Halász Csenge (egyetemi tanársegéd, Miskolci Egyetem, Állam- és Jogtudományi Kar, Civilisztikai Tudományok Intézete, Kereskedelmi Jogi Tanszék) a személyiségvédelem legfontosabb változásaira hívta fel a figyelmet; Sápi Edit (egyetemi adjunktus, Miskolci Egyetem, Állam- és Jogtudományi Kar, Civilisztikai Tudományok Intézete, Polgári Jogi Tanszék) a know-how jogi szabályozásának főbb csomópontjait ismertette. Muzsalyi Róbert (adjunktus, Nemzeti Közszolgálati Egyetem, Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar, Civilisztikai Tanszék) a jogi személyek szabályozásának megváltozott koncepcióját leképező felsőbírósági gyakorlatot mutatta be, Mélypataki Gábor (egyetemi adjunktus, Miskolci Egyetem, Állam- és Jogtudományi Kar, Civilisztikai Tudományok Intézete, Agrár- és Munkajogi Tanszék) a munkajog és a polgári jog határán lévő foglalkoztatási szövetkezetek foglalkoztatási jogviszonyait tekintette át előadásában.

Kriston Edit (egyetemi tanársegéd, Miskolci Egyetem, Állam- és Jogtudományi Kar, Civilisztikai Tudományok Intézete, Polgári Jogi Tanszék) a gyermektartás aktuális kérdéseiről, a jó gyakorlatokról és a problémás pontokról, míg Csirszki Martin Milán (óraadó, Nemzeti Közszolgálati Egyetem, Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar, Civilisztikai Tanszék) olyan, a Polgári Törvénykönyv hatálybalépését követő, versenyjogalkalmazásban felmerült versenyügyekről beszélt, amelyeknél releváns volt a (közeli) hozzátartozói minőség. Csitei Béla (tanársegéd, Nemzeti Közszolgálati Egyetem, Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar, Civilisztikai Tanszék) az autonóm járművek által okozott károkért való veszélyes üzemi felelősséggel kapcsolatos gondolatait osztotta meg, míg Dúl János (adjunktus, Nemzeti Közszolgálati Egyetem, Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar, Civilisztikai Tanszék) a társasági jog és az öröklési jog változásait ismertette a Polgári Törvénykönyv tükrében.

Az előadásokat tudományos diskurzus követte, ahol a jelenlevők megosztották reflexióikat az egyes előadásokkal kapcsolatban.

Szöveg: Dúl János