NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar

Gazdasági versenyképesség és fenntartható fejlődés

Immáron 25. alkalommal rendezte meg Brünni Mendel Egyetem Üzleti és Gazdaságtudományi Kara Gazdasági versenyképesség és fenntartható fejlődés című nemzetközi konferenciáját 2023. március 23-24-én.

A konferencia a társadalomtudományi diszciplínák határfelületein zajló, illetve azokon túlmutató kutatások eredményeinek megvitatásához biztosít fórumot. A tárgyalt témák skálája igen szerteágazó (pénzügyi szolgáltatások, közszféra/kormányzati szektor aktuális kérdései, információs-kommunikációs technológiai fejlődés, a dezinformáció gazdaságtana, előrejelző modellek stb.), a közös mégis mindegyikben az, hogy a versenyképességhez és fenntartható fejlődéshez való kapcsolódásuk rendre bemutatásra került.

A konferencia hivatalos megnyitója után három vitaindító előadásra került sor. Az elsőt Kovács Olivér, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar, Közgazdaságtani és Nemzetközi Gazdaságtani Tanszékének tudományos főmunkatársa tartotta. Az előadó a reziliencia szokásos közgazdaságtudományi felfogásának kritikáját adta, valamint egy lehetséges alternatívának, azaz a rendszerszintű rezilienciának vázolta föl a narratíváját. Meglátása szerint a három nagy rendszer (állami szektor, pénzügyi univerzum, reálgazdaság) közt oly mértékben felborult a harmonikus viszonyrendszer (amivel egyébként a főáramú közgazdaságtan nem foglalkozik), hogy ezen struktúrák és folyamataik szimmetrikus jellegének visszaállítása nélkül nem remélhetünk tartós gazdasági növekedést és fejlődést, és így a gazdasági kormányzásnak nem igazán lehet módja arra, hogy hatékonyan megtámogassa a rendszerszintű reziliencia erősödését, a kritikus kihívások tartós kezelhetőségét. A második plenáris előadást Catherine Luther, a Tennessee Egyetem professzora-iskolaigazgatója tartotta a dezinformáció csehországi jelenének vizsgálatán keresztül. A harmadik plenáris előadást végül a Londoni Queen Mary Egyetem nemzetközi pénzügyek professzora, Sushanta Mallick tartotta, aki a COVID-19 utáni időszakra koncentrálva bemutatta, hogy a digitális pénzügyi szolgáltatások meglétének bekapcsolásával precízebb emberi fejlődési index kreálható. A vitaindító előadások után kezdetét vették a szekcióelőadások. A kétnapos rendezvényen összesen 73 ilyen előadást hallgathatott és vitathatott meg a nagyérdemű közönség.

Szöveg, fotó: Kovács Olivér István


Címkék: ÁNTK