Jubileumi, tizedik kisebbség-jogi nyári egyetem

A nemzeti vagy etnikai, vallási és nyelvi kisebbségekhez tartozó személyek jogairól szóló ENSZ-nyilatkozat 30. évfordulója alkalmából a Nemzeti Közszolgálati Egyetem és a Tom Lantos Intézet idén is megszervezte a Globális Kisebbségi Jogok Nyári Egyetemet, hogy egy kéthetes interaktív program keretében összehozza a nemzetközileg ismert szakértőket, aktivistákat, politikai döntéshozókat, a civil társadalom képviselőit, akadémikusokat és más kulcsfontosságú érdekelteket.

Idén immár jubileumi tizedik alkalommal került sor a Global Minority Rights Summer School (https://mrss.uni-nke.hu/) elnevezésű nemzetközi kisebbségi jogi nyári egyetemre, melyhez az idei évben az NKE és a Tom Lantos Intézet mellett a Human Rights Consortium (School of Advanced Study, University of London), a Minority Rights Group International és első alkalommal az Addisz-Abebai Egyetem jogi kara is csatlakozott szervezőként. A nemzetközi utazásokat nehezítő koronavírus járvány elhúzódó hatásai miatt 2022-ben is online került sor a július 4-15. közötti kéthetes képzési programra. Összesen 4 kontinensről, 14 országból 21 hallgató vett részt a nyári egyetemen, amelynek idei témáját az ENSZ Nemzeti vagy etnikai, vallási és nyelvi kisebbségekhez tartozó személyek jogairól szóló Nyilatkozat elfogadásának 30. évfordulója határozta meg. A nyári egyetem megnyitóján Bíró Annamária, a Tom Lantos Intézet igazgatója azt emelte ki, hogy az ENSZ Nyilatkozat évfordulója kitűnő alkalmat ad arra, hogy a nyári egyetem teljes áttekintést nyújtson a kisebbségi jogok nemzetközi védelmének fejlődéséről és aktuális kihívásairól. Vizi Balázs, az NKE ÁNTK Nemzetközi Jogi Tanszékének docense azt hangsúlyozta, hogy a nyári egyetem egyik nagy erénye, hogy nem csak tudományos előadásokat, hanem nemzetközi szervezetek szakértőinek gyakorlati tapasztalatait is meghallgathatják a hallgatók. A nyári egyetem kiemelt előadói között szerepelt Fernand  de Varennes, az ENSZ Kisebbségi ügyekért felelős különleges jelentéstevője, Alexandra Xanthaki, az ENSZ kulturális jogokért felelős különleges jelentéstevője és Vincze Lóránt EP képviselő, az európai kisebbségek szövetségi uniójának (FUEN) elnöke is.

Szöveg: NKE ÁNTK Nemzetközi Osztály

Címkék: ÁNTK