Az NKE-n nemrégiben indult államtudományi képzés új szemléletű, modern tankönyveket kívánt, amelyek egyszerre képesek arra, hogy megalapozzák az egyetemi hallgatók közjogi felkészültségét és az érvelési képességeit. Emellett szemléletformálók is szeretnének lenni. E köteteket ismerhettük meg jobban november 10-én az egyetem Főépületében.
A Dialóg Campus, illetve az immár Ludovika Egyetemi Kiadó gondozásában megjelent tankönyveket és monográfiákat mutatta be a nagyközönségnek az NKE Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Karának Alkotmányjogi és Összehasonlító Közjogi Tanszéke.
Megnyitó beszédében Deli Gergely, az ÁTNK dékánja kiemelte, a könyvkiadás ma komoly kihívásokkal néz szembe, amivel a jogtudománynak is kell idővel foglalkoznia. Azt is hangsúlyozta, egy jogtudományi szakkönyv esetén az író személyes áldozatvállalása áthidalhatja ezeket a kríziseket.
A kötetbemutatót szervező tanszéket a dékán köszöntője után Halász Iván tanszékvezető mutatta be. Elmondta, hogy az igazgatásszervezés mellett néhány évvel ezelőtt indult el az egyetemen az államtudományi képzés is. Ehhez pedig szükség volt új szemléletű, modern tankönyvekre is.
Az eseményen elsőként Smuk Péter, az ÁNTK egyetemi tanára, korábbi dékánja Gárdos-Orosz Fruzsina – Halász Iván (szerk): Bevezetés az alkotmányjogba című tankönyvét mutatta be. Egyetértett Deli Gergellyel a tankönyvek krízise kapcsán. Mint elmondta, a szerzők bár bizonyosak abban, hogy értékes munkát állítanak elő, hiszen komoly kutatásokat konvertálnak tankönyvvé, azok valódi helyét mégis az határozza meg, mennyire válik mindez hasznossá a tanulóknak.
Kocsis Miklós tudományos főmunkatárs (ÁNTK) Bódi Stefánia–Schweitzer Gábor (szerk): Alapjogok című tankönyvét ajánlotta a résztvevők figyelmébe. E kötet mögött – mint mondta – szenvedések sorozata van, azaz a szerzők igencsak megdolgoztak a témául választott alapjogi problémákkal. Kocsis Miklós szarkasztikusan jegyezte meg: a könyvet szenvedések hosszú sora fogja követni, mégis érdemes lesz a hallgatóknak átrágni magukat rajta, mert alapvető kérdésekre fognak benne választ találni.
Farkas György, a Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Karának tanársegédje Téglási András (szerk): Az állam szervezete című könyvét méltatta. Mint elmondta, a kötet világos szerkezetben foglalja össze az állam legfontosabb közjogi szervezeti egységeit. A valóban tankönyvnek megalkotott és online is elérhető mű az ország számos pontján szerepelhet ajánlott irodalomként a jogászképzésben.
A tankönyvek után az eseményen a tanszékhez kapcsolódó monográfiákat ismertették. Elsőként Badó Katalin, az Alkotmánybíróság vezető-főtanácsosa méltatta Téglási András: A szociális jogok alkotmányos védelme – különös tekintettel a szociális biztonság alapjogi védelmére című kötetét. Mint elmondta, a szociális jogok tárgyalása, az alapjogok között való elhelyezése rendkívül időszerű, így csakis üdvözölhetjük a kötet megszületését.
Cseporán Zsolt, az NKE EJKK kutatója, a Miniszterelnökség kormánybiztosi kabinetvezetője Kocsis Miklós: Állami feladatellátás a szervezetrendszer és a hatékonyság szempontjából – közjogi modell-elemzés című könyvét mutatta be. Kiemelte, ez a kötet csak elektronikusan érhető el, így a Deli Gergely által említett könyvkiadási krízisek egy részét talán elkerüli. A kötet – mint mondta – új fejezetet nyitott egy alapvetően marginális alkotmányjogi kérdés tárgyalásában.
Az eseményen méltatott köteteket az érdeklődők a helyszínen kedvezményes áron vásárolhatták meg, illetve azokat a jelenlévő szerzők dedikálták is.
Szerző: Sarnyai Tibor
Fotó: Szilágyi Dénes