Brexit: új időszak kezdődött

Az Egyesült Királyság végleg elhagyta az Európai Uniót, miután lezárult az a 11 hónapos átmeneti időszak, amelyben a még nyitott kérdéseket próbálták rendezni a felek. A több mint 1200 oldalas brexit-megállapodás részletei kapcsán Egedy Gergely, az NKE egyetemi tanára a Ludovika TV-nek nyilatkozva elmondta: a vámmentesség megmarad, ez azonban nem terjed majd ki a szolgáltatásokra, így például a pénzügyi tevékenységekre.

A szakember szerint a munkavállalás területén radikális fordulatot hozott a brexit. Az uniós munkavállalók mostantól már nehezebben kaphatnak letelepedési státuszt, ehhez egy szigorú szempontrendszernek kell megfelelniük. „Megszűnik az a helyzet, hogy az uniós állampolgárok helyből előnyben vannak a más országokól érkezőkkel szemben”- hangsúlyozta Egedy Gergely. A professzor az adásban arról is beszélt, hogy az Egyesült Királyság a kiválási folyamat során nagyon sok dolgot meg tudott valósítani az eredeti elképzelésekből, így például azt is, hogy az Európai Unió bíróságának ezentúl nem lesz joghatósága a szigetország fellett.

A teljes interjú itt tekinthető meg: