NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar

Őshonos kutyafajtáink nemzeti értékek

A világban mintegy 400 kutyafajta létezik, melyek közül 9 őshonos magyar kutya. A magyar pásztor- és vadászkutyafajták hungarikumok is, így védelmük különösen fontos feladat - hangzott el az NKE Közszervezési és Infótechnológiai Tanszék által szervezett előadáson, ahol Simicskó István volt honvédelmi miniszter, a Hungarikum Bizottság alapító tagja beszélt a nemzeti értékek között szereplő kutyafajtákról.

Soha nem voltak olyan gyors változások az emberiség történetében, mint az elmúlt évtizedekben – mondta el előadásában Simicskó István, aki szerint ez a folyamat tovább gyorsul majd a közeljövőben. A globalizáció negatív hatásai pedig azt eredményezhetik, hogy fontos értékek, eleven örökségek tűnhetnek el a süllyesztőbe, különösen akkor, ha nem figyelünk rájuk. Ilyenek például a magyar őshonos kutyafajták, amelyek közé tartozik a többi között a puli, a kuvasz, a komondor, vagy a magyar vizsla. „Ez egy olyan kincs, amellyel kevés nemzet rendelkezik”- hangsúlyozta a parlamenti képviselő, aki arról is beszélt, hogy manapság elsősorban az eladhatóság határozza meg a törzskönyveztetett kutyák számát és gyakoriságukat. Az évi 20-25 ezer kutyából 3 ezer körül van a francia buldogok száma és csak 20-25 magyar agárral vagy erdélyi kopóval számolhatunk. A még igencsak népszerű drótszőrű vizslából is csak 600-at törzskönyveztettek évente. Simicskó István a magyar kutyafajták nagy ismerője, előadásában részletesen is ismertette az egyes fajták jellemzőit. A puli kapcsán például elhangzott, hogy igazi hungarikum, hiszen különböző rendezvények kabalafigurájaként is számos alkalommal szerepelt már. A mudiról elmondta, hogy nagyon éber és gazdacentrikus kutyáról van szó, aki Petőfi Sándor híres versében, az „Anyám tyúkjában” is szerepelt Morzsi néven. „A kutyák az állatvilágból az első olyan élőlények, akik az ember mellé szegődtek, ezért is kell értékelni őket”- fogalmazott Simicskó István, akinek a nevéhez több olyan törvényjavaslat is köthető, amelyek kutyafajtáink védelmét szolgálják. Ilyen például az a 2004-es törvény, amely deklarálta a magyar őshonos kutyafajták megmentésének fontosságát, 2012-ben pedig megszületett a hungarikumok védelméről szóló törvény és létrejött a Hungarikum Bizottság is, amelynek Simicskó István alapító tagja. Jelenleg 76 hungarikumot tartanak számon, ezek között ott van a magyar pásztor- és vadászkutyafajták mellett például a Zsolnay porcelán és kerámia, a Kalocsai fűszerpaprika-őrlemény, a Halasi csipke, vagy a Magyar operett. Az értéktárban különböző kategóriákba sorolva 181 kiemelkedő nemzeti érték is szerepel. Ilyen például a magyar vízilabdázás, a Tiszavirág és tiszavirágzás, a Füredi Anna-bál, vagy a Gönc(z)i barackpálinka.

Simicskó István kezdeményezésére hamarosan ezen listára kerülhet a Máriapócsi búcsú és kegytemplom is, amely nemzeti emlékhely jelenleg is.

 

Szöveg: Szöőr Ádám

Fotó: Szilágyi Dénes