A XX. századi német alkotmányok születése és hatása

A 100 éves weimari alkotmányról és 70 éves bonni alaptörvényről rendezett konferenciát a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Alkotmányjogi és Összehasonlító Közjogi Tanszék.

Az 1919-ben, Weimarban kidolgozott birodalmi alkotmány, valamint az 1949-ben elfogadott, jelenlegi német alaptörvény évfordulójára emlékező konferencia előadásainak tematikája a történeti ívet is megjelenítette – fogalmazott honlapunknak Halász Iván tanszékvezető egyetemi tanár. A weimari alkotmány születéséről beszélt Szabó István egyetemi tanár beszélt. A PPKE ÁJK dékánja előadásában kiemelte a korábbi, Bismarck által fémjelzett időszaktól való eltéréseket, és az első világháborút követő német alkotmány vívmányait. Schweitzer Gábor az NKE egyetemi docense a werimari alkotmány korabeli magyarországi visszhangját ismertette, főként Egyed István és Csekey István munkássága alapján. A második világháborút követő, nemzetközi segítséggel végbement német alkotmányos rendezés hátterét, és a Grundgesetz megszületéséhez vezető folyamatot Takács Albert, az NKE egyetemi tanára mutatta be. Végül Szabó Zsolt, az NKE tudományos főmunkatársa a mai német alaptörvény, elsősorban Dél- és Közép-Európát érintő nemzetközi hatásáról beszélt, kitérve a magyar alkotmányjogban is tetten érhető elemekre.

Szöveg: Szabó Zsolt