Tájékoztató a kommunikáció- és médiatudomány mesterszak szakmai gyakorlatáról

1. A szakmai gyakorlat keretei A(z intézményen kívüli) szakmai gyakorlat –

kreditértéke: 2 kredit; – időtartama teljes idejű képzésben: 60 óra; – tantárgya: Szakmai gyakorlat (ÁKOMSZGY001); – tantervi helye: 3. félév (ettől eltérő félévben is teljesíthető). A szakmai gyakorlat célja, hogy a hallgatók a megszerzett elméleti tudást a gyakorlatban is alkalmazni tudják, valós körülmények között gyakorolják a szakmai tevékenységet, betekintést nyerjenek a napi munkafolyamatokba, fejlesszék szakmai kommunikációs képességeiket. A szakmai gyakorlat időtartama 60 óra, és minden hallgató számára kötelező. A szakmai gyakorlat nem csak a harmadik tanulmányi félévben teljesíthető. A gyakorlat a szorgalmi időszakban is teljesíthető, ugyanakkor a részvétel nem jogosít a tanórák látogatása alóli felmentésre.

2. A szakmai gyakorlatra jelentkezés általános szabályai ‒

A hallgatónak a Neptun rendszerben fel kell vennie a Szakmai gyakorlat című tantárgyat és igazolni kell annak teljesítését. ‒ Szakmai gyakorlat csak olyan szervezetnél teljesíthető, amellyel a Nemzeti Közszolgálati Egyetemnek érvényes együttműködési megállapodása van. Ennek hiányában a szervezet 12 által kitöltött és aláírt „Együttműködési megállapodás szakmai gyakorlat megvalósítására” című formanyomtatványt 4 eredeti példányban kell eljuttatni a szakmai gyakorlati felelős részére a befogadó nyilatkozattal megegyező határidőig. A megállapodás ellenőrzés és egyeztetés után aláírásra, majd visszaküldésre kerül a fogadó szervezet részére. ‒ A szakmai gyakorlatot biztosító fogadó szervezettel ki kell töltetni a „Befogadó nyilatkozat” című formanyomtatványt 2 eredeti példányban és eljuttatni a szakmai gyakorlati felelős részére legkésőbb a szakmai gyakorlat tervezett kezdését megelőző 4. hétig. Szakmai gyakorlatot csak az engedélyezett befogadó nyilatkozattal lehet megkezdeni.

3. A gyakorlati képzés során végzett hallgatói teljesítmény ellenőrzése és értékelése

1. A szakmai gyakorlat elvégzését követően a fogadó szervezet kitölti az „Igazolás és értékelés szakmai gyakorlat teljesítéséről” című formanyomtatványt, amelyből 2 eredeti példányt a hallgató lead a szakmai gyakorlati felelősnek legkésőbb a Szakmai gyakorlat tárgy felvételének félévére vonatkozó szorgalmi időszakot követő első hét utolsó napjáig.

2. A hallgató köteles a szakmai gyakorlatról meghatározott tartalmi és formai követelményeknek megfelelő munkanaplót vezetni és beszámolót készíteni, amelyeket az igazolással együtt kell leadni a szakmai gyakorlati felelős részére a Szakmai gyakorlat tárgy felvételének félévére vonatkozó szorgalmi időszakot követő első hét utolsó napjáig.

3. A szakmai gyakorlat teljesítésére vonatkozó aláírást (a hallgató által beadott dokumentumok, munkanapló és beszámoló ellenőrzése után) a szakmai gyakorlati felelős a Neptun rendszerben a szorgalmi időszakot követő második hét utolsó napjáig.

4. Amennyiben a szakmai gyakorlatot munkatapasztalattal szeretné a hallgató kiváltani, akkor a „Kérelem a szakmai gyakorlat munkatapasztalat alapján történő kiváltására” című formanyomtatványt kell kitöltve leadni a szakmai gyakorlati felelős részére a Szakmai gyakorlat tárgy felvételének félévére vonatkozó szorgalmi időszak első hetének utolsó napjáig.

4. A szakmai gyakorlat szervezettsége, „külső” gyakorlatvezetők biztosítása, ellenőrzése

A szakmai gyakorlatot biztosító fogadó szervezet a hallgatók munkájának felügyeletére szakirányú szakképesítéssel és legalább kétéves szakmai gyakorlattal rendelkező, büntetlen előéletű mentort nevez ki. A szakmai gyakorlat elvégzését követően a fogadó szervezet kitölti az „Igazolás és értékelés szakmai gyakorlat teljesítéséről” című formanyomtatványt, amelyből 2 eredeti példányt a hallgató lead a szakmai gyakorlati felelősnek legkésőbb a Szakmai gyakorlat tárgy felvételének félévére vonatkozó szorgalmi időszak utolsó napjáig.

5. A szakmai gyakorlóhelyek, amelyekkel az egyetem a szakra vonatkozóan megállapodást kötött

Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság; MTVA