A Ludovika Scholars Program keretében látogatott az Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Karra Kristian Turkalj professzor, a Horvát Katolikus Egyetem Jogi Karának dékánja, az Igazságügyminisztérium korábbi államtitkára, külügyi szakdiplomata, az EUROJUST Prishtina tanácsadója. A vendéget az Európai Köz- és Magánjogi Tanszék szakmai közössége látta vendégül a programelemek során.
2025. április 28-án Turkalj professzor „Mit jelent a tisztességes eljárás a közigazgatási ügyekben?” címmel tartott nyilvános workshopot érdeklődő mesterszakos hallgatóknak és egyetemi kollégáknak. A rendezvényen Orbán Endre, a tanszék adjunktusa köszöntötte a résztvevőket, akik az Emberi Jogok Európai Egyezménye 6. cikkének – a tisztességes tárgyaláshoz való jognak – az alkalmazhatóságát vizsgálták közigazgatási ügyekben.
Turkalj professzor a workshopot a „közigazgatási ügy” fogalmának definiálásával kezdte. Álláspontja szerint közigazgatási ügynek minősül minden olyan ügy, amelyben a hatóság közigazgatási eljárás során egy természetes vagy jogi személy vagy más felek jogairól, kötelezettségeiről vagy jogi érdekeiről dönt az adott közigazgatási területet szabályozó törvények, egyéb jogszabályok és általános jogi aktusok közvetlen alkalmazásával.
Az interaktív workshopon a résztvevők az alábbi kérdésekre is keresték a választ: a közigazgatási ügyek az Emberi Jogok Európai Egyezménye 6. cikkének hatálya alá esnek-e? A „független és pártatlan bíróság” fogalmának megfelelnek-e a közigazgatási hatóságok is? Az „észszerű idő” kizárólag a bírósági eljárásokkal szemben támasztott követelmény, vagy azokkal a közigazgatási hatóságok előtti eljárásokkal szembeni is, amelyek megelőzik a bírósági eljárást? Mi számít észszerű határidőnek? Ennek mi a kezdő és a befejező időpontja? Turkalj professzor utolsó tárgykörként az észszerű időn belüli tárgyaláshoz való jog alkotmányos védelmének Horvátországban történt bevezetését, valamint annak az Emberi Jogok Európai Bírósága általi értelmezését ismertette. E szerint az észszerű idő követelményének értékelése körében figyelembe kell venni az ügy bonyolultságát, a kérelmező és a hatóság magatartását, valamint azt, hogy mi forog kockán a kérelmező oldalán. Minthogy a bíróságok által biztosított jogorvoslat csak akkor lehet „hatékony”, ha e követelmény az eljárás azt megelőző szakaszában is érvényesül, ezért az eljárás időtartamába nem csak a bíróság előtti szakasz veendő figyelembe, hanem az az időszakot is, amely alatt az ügy a közigazgatási hatóság előtt folyamatban volt. A közigazgatási eljárások túlzott elhúzódását ugyanis elsősorban a „válaszadás elmulasztásának” problémája és az ügy – közigazgatási hatóságokhoz, újbóli döntéshozatal céljából történő – ismételt visszaküldése okozhatja.
Turkalj professzor másnap, április 29-én tartott nyilvános előadást magyar és külföldi hallgatóknak. „Az igazgatási ügyekben a bírósági eljárások digitalizálása, mint a tisztességes eljáráshoz való jog biztosításának eszköze” című előadása keretében ismertette a tisztességes tárgyaláshoz való jog fő követelményeit az Emberi Jogok Európai Egyezményének 6. cikke értelmében, majd bemutatta, hogy Horvátország uniós csatlakozási folyamata során 2010-ben alkotta meg azokat a törvényeket, amelyek a tisztességes eljáráshoz való jog garanciáit részletezik.
A digitalizáció révén elérhető eredményekkel kapcsolatban professzor úr kifejtette, hogy a technológiai újítások az igazságszolgáltatás hatékonyságának fokozásával képesek a tisztességes eljáráshoz való jog érvényesülését elősegíteni. Ezenfelül a digitalizáció a jogvita alapjául szolgáló tényállás részletesebb feltárásában, elemzésében is képes támogatni a bíróságot, így a minél alaposabb döntések meghozatalát teszi lehetővé. A hatékonyságot a digitalizáció azáltal is segíti, hogy közvetlenebbé teszi a peres felek és a bíróság közötti kommunikációt, így a beadványok egy jogvitában nem a bíróság titkársága, illetve a postaszolgálat közvetítésével kerülnek a bírák elé, hanem digitális felületeken keresztül közvetlenül a felektől, és az automatizált felületeknek köszönhetően a nyitvatartási idők sem jelentenek már akadályt. Ezenfelül az iratokhoz való hozzáférést, így a transzparencia és felülvizsgálat követelményeit is segíti megvalósítani a digitalizáció. A hatékonyságfokozással elérhető költségcsökkentés eredményeként a digitalizáció közvetetten a jogvédelem elérhetőségét is elősegíti. Az előadás végül kiemelte, hogy a digitalizáció által nyújtott előnyöket természetesen mérlegelni kell a digitális jogokat fenyegető veszélyekkel, és a jogszabályi környezetet ennek megfelelően szükséges alakítani.
Dékán úr látogatása során találkozott a Kar és az Egyetem vezetőivel, amely megbeszélések az intézményközi együttműködés alapkérdéseit érintették. A jövőben mind a Horvát Katolikus Egyetem, mind a Nemzeti Közszolgálati Egyetem igyekszik minél több kollégát bevonni a kialakuló kooperáció különböző területein, megvalósítva a minél hatékonyabb oktatói és hallgatói csereprogramokat is.
Szöveg: Orbán Endre, Selnicean László, Szirbik Miklós
Fotók: Mészáros Márk Benjamin, Szabó András