NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar

ÁNTK-s sikerek a 37. Országos Tudományos Diákköri versenyen

Az Országos Tudományos Diákköri Konferencia immár hagyományosan kétévente, minden páratlan évben megrendezésre kerül, így a 2025-ös évben ismét OTDK rendezvényeken vehettek részt hallgatóink.

Az OTDK nyitó szekciója az Állam- és Jogtudományi Szekció volt, amelyet a Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Kara szervezett, Budapesten. Az Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar ebben a szekcióban nemcsak pályamunkákkal, hanem hallgatói opponensekkel is képviseltette magát, továbbá a Kar oktatói közül többen is vállaltak zsűritagságot az egyes tagozatokban. Az idei évben, az Állam- és Jogtudományi Szekcióban karunk hét dolgozatot nevezett, a rendelkezésére álló huszonöt dolgozatos kvóta keretében. Küldtünk továbbá három opponenst, akik fejenként két-két dolgozatot opponáltak a különböző tagozatokban. A 37. OTDK Állam- és Jogtudományi Szekciójában induló dolgozatok közül Farkas Izsák Gábor ért el II. helyezést a Polgári jog IV. tagozatban, Az árnyékigazgató jogintézménye a joggyakorlatban – hitelezői érdekvédelem angolszász mintára c. dolgozatával. Konzulense Auer Ádám egyetemi docens volt. Legjobb opponensi díjban részesült továbbá Mátyás Flóra, a Közigazgatási jog II. tagozatban.

Az ÁNTK további három szekcióban is képviseltette magát, a Had- és Rendészettudományi Szekcióban, Közgazdaságtudományi Szekcióban, illetve a Társadalomtudományi Szekcióban.

Karunk a 37. OTDK Had- és Rendészettudományi Szekciójába, amelynek idén, 2025. április 22-24. között, az NKE Hadtudományi és Honvédtisztképző Kara adott otthont, kilenc pályamunkát nevezett. A Had- és Rendészettudományi Szekció is sikerrel zárult hallgatóink számára, hiszen Botan Renáta I. helyezést ért el az Alkalmazott Társadalomtudományok Tagozatban, A videójátékok hatása az emberi viselkedésre – videójátékfüggőség empirikus vizsgálata c. dolgozatával. A hallgató konzulense Bányász Péter volt. Hallgatóink közül továbbá egy hallgató második, három hallgató pedig III. helyezést szerzett pályamunkájával. II. helyezett lett Németh Lilla a Mesterséges Intelligencia tagozatban A mesterséges intelligencia szerepe az elektronikus ügyintézési szolgáltatásokban  c. dolgozatával, akinek konzulense Berényi László volt, illetve ugyanebben a tagozatban ért el III. helyezést Molnár Ákos Ádám, aki Bányász Péter konzulensi tevékenysége alatt készítette el, Mesterséges intelligencia: kihívások és lehetőségek c. dolgozatát. Németh Lilla, egy másik dolgozattal is III. helyezést ért el, ugyancsak Berényi László konzulensi tevékenysége alatt, az Infokommunikáció tagozatban. E dolgozatának címe Az EESZT felhasználói értékelése volt. Végül, de nem utolsó sorban, ebben a szekcióban ért el III. helyezést Tóth Beatrix, aki A virtuális valóság társadalmi megítélése és elfogadottsága, kitérve a gyermekvédelemre c. dolgozatával az Alkalmazott Társadalomtudományok tagozatban versenyzett. Az ő konzulense Iván Dániel volt.

A Miskolci Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara által szervezett Társadalomtudományi Szekcióba nevezett Karunk idén a legtöbb dolgozatot. Az itt bemutatott huszonöt pályamunkából kilenc dolgozat nyert el helyezést, vagy különdíjat. I. helyezést ért el a Politikatudományok III. tagozatban László Tamás a Válságok által épül Európa? Az Európai Unió válságainak és válságkezelésének integrációelméleti megközelítése, valamint a migrációs és klímaválság komparatív vizsgálata  c. dolgozatával, akinek konzulense Orbán Endre volt, továbbá hárman értek el II. helyezést: Barják Dorottya a Nemzetközi Tanulmányok III. tagozatban a Death with dignity: a human right or crime? - The legislation of end-of- life decisions in Europe c. dolgozatával, Szabó Anna Viktória a Breaking a Nation’s Backbone: Rape as a Form of Genocide in the Context of Russo-Ukrainian War c. dolgozatával, illetve Kamrás István, aki az Intelligens döntések? MI dönt? A mesterséges intelligencia szerepe a munkaerő kiválasztásában c. pályamunkájával Média és Kommunikációtudomány IV. tagozatban indult. Előbbi két helyezettünk konzulense Hárs András, míg Kamrás István konzulensei Veszelszki Ágnes és Ludányi Dávid voltak. Harmadik helyezést ért el a Nemzetközi Tanulmányok III. tagozatban Mátyás Zoé a The Interplay between Croatia and the ICTY regarding War Crimes c. dolgozatával, akinek konzulense szintén Hárs András volt. Ebben a szekcióban további négy hallgató a zsűri különdíjában részesült: Selmeczi Anna Lilla Az Országos Mentőszolgálat, a Magyar Honvédség és a Magyar Rendőrség TikTok-kommunikációja c. dolgozatával a Média és Kommunikációtudomány IV. tagozatban, Szóláth Ákos a Mission Impossible? - The dilemmas of applying international criminal law regarding the Russo-Ukrainian war c. és Kovács Anna Dóra A mesterséges intelligencia etikus nemzetközi szabályozásának lehetőségei az EU, az USA és Kína szabályozásain keresztül c. dolgozatával a Nemzetközi Tanulmányok III. tagozatban, illetve Khezri Dária Tereza a Szociálpolitika, Közpolitika I. tagozatban az Empowering through education: an analysis of women’s educational rights in Iran c. dolgozatával. Selmeczi Anna Lilláé Veszelszki Ágnes, Szóláth Ákosé Csapó Zsuzsanna, míg Kovács Anna Dóráé és Khezri Dária Terezáé Hárs András voltak.

A 37. OTDK Közgazdaságtudományi Szekcióját idén a Miskolci Egyetem Gazdaságtudományi Kara szervezte 2025. április 28-30. között. A szekcióban az ÁNTK egy pályamunkával indult, ám itt helyezést és különdíjat nem szerzett hallgatónk.

Az idei OTDK versenyek különösen sikeresek voltak Karunk számára, hiszen 42 nevezett pályamunkából 15 pályamunka részesült helyezésben vagy különdíjban. 

Valamennyi hallgatónak és OTDK résztvevőnek, témavezetőnek, bírálóknak és szervezőknek ezúton is gratulálunk és köszönjük a Kar hírnevét is öregbítő színvonalas teljesítményt!

Szerző: Peres Zsuzsanna, Marton Ádám