A nemzetközi gazdasági szervezetek kihívásai a XXI. században – legitimáció, hatékonyság és fragmentáció – e címmel rendezett konferenciát az ÁNTK-n működő Nemzetközi Szervezetek Kutatóműhely november 20-án az NKE-n abból a célból, hogy összegzést adjon a nemzetközi gazdasági szervezeteket érintő főbb kihívásokról.
Zalai Csaba, a kutatóműhely vezetője a témaválasztás kapcsán elmondta: Magyarország kis, nyitott piacgazdaság, ezért nagyon fontos számunkra az export-import, a beruházások, a jól működő gazdasági rendszer, a nemzetközi szervezetek pedig az ehhez kapcsolódó kereteket tartják fenn. Azonban olykor egymással átfedő feladataik vannak, és előfordul, hogy új feladatokat találnak, ezek legitimációs kérdéseket vetnek fel. Az utóbbi években a geopolitikai történések okán e szervezetek megítélése is változott. Minderről fontos beszélni, ezért szervezték meg e rendezvényt.
A szakmai fórum vendégeit Varga Réka, az ÁNTK dékánja köszöntötte, aki elsőként a kutatóműhely életre hívásáról szólt. Arra a kérdésre keresik a választ, hogy a nemzetközi szervezetek által létrehozott ellenőrző mechanizmusok miképpen működnek ma, betöltik-e a korábban megjelölt funkciót, és működésük milyen hatással van az egyes államokra.
A felvezető előadásban Szőcs Gábor, a Pénzügyminisztérium helyettes államtitkára azt fejtette ki, miképpen kapcsolódik össze a nemzetközi gazdasági függőség és a szuverenitás kérdése.
Turóczy László tanácsadó, korábbi nagykövet és helyettes államtitkár (Pénzügyminisztérium) a OECD-ről tartott előadásában elsőként azt emelte ki, hogy a szervezet zászlóshajóját az Economics Surveys jelentik, e jelentések elkészítésére külön szakbizottságot hoztak létre a tagországok közgazdász szakértői.
A Zalai Csaba által moderált kerekasztal-beszélgetésben arról esett szó, gondot okozhat-e a hatékonyságban az, ha nemcsak gazdaságpolitikai szempontok jelennek meg az ajánlásokban, a második blokkban pedig a nemzetközi gazdasági szervezetek előtt álló kihívásokról cseréltek eszmét a szakértők.
Az eseményen elhangzottakról részletesen a ludovika.hu cikkében olvashatnak.
Szöveg: Kovács Lilla
Fotó: Szilágyi Dénes